Rabaty kwiatowe przy ogrodzeniu

Rabaty kwiatowe

Rośliny przyciągają wzrok i wnoszą do otoczenia mnóstwo barw – to najbardziej dekoracyjny element naszych ogródków.

Odpowiednio zaprojektowane rośliny kwitnące doskonale sprawdzą się i mogą wspaniale podkreślić unikalny charakter naszego ogrodu oraz dodać mu wyrazistości. Jak krok po kroku założyć rabatę kwiatową? W jaki sposób zaprojektować rabatę w ogrodzie, by przez długi czas cieszyć z pięknie kwitnących roślin?

Pamiętajmy, największym problemem, z jakim spotykają się osoby pragnące samodzielnie stworzyć swój ogród lub pięknie obsadzić choćby niewielką rabatkę przed domem, jest prawidłowy dobór roślin. Łatwo jest posadzić piękne rośliny. Ale potem okazuje się, że one nie łączą się w ładną kompozycję, słabo rosną w danym miejscu, a całe założenie wygląda co najwyżej przeciętnie. Warto zwrócić szczególną uwagę przy zakładaniu, kompozycja powinna być dobrze przemyślana.

Jak dobierać rośliny na nową rabatę?

Stworzenie rabatki roślinnej w naszych ogródkach najczęściej tworzy się z kwiatów. Są to jednak elementy bardzo wyraziste i charakterystyczne, dlatego ich stosowanie może być ryzykowne. Nieatrakcyjne, szpecą przestrzeń, zbyt agresywne wprowadzają niepokój, a nieprzemyślane tworzą nieporządek.

Przystępując do planowania i projektowania grządek w ogródkach, musimy zdać sobie sprawę jakich funkcji oczekujemy od danej kompozycji roślinnej.

Należy pamiętać, że rośliny powinny mieć takie same wymagania siedliskowe, czyli wybieramy i sadzimy razem gatunki cieniolubne (pięknie wyglądają w większych grupkach byliny: funkie, rozchodniki, żurawki) kwasolubne (wrzosy) lub na słoneczne ekspozycje (warto posadzić: begonie, niezapominajki, piwonie, narcyzy, liliowce, różne rodzaje traw ozdobnych różnej wysokości, które pięknie rosną do późnej jesieni oraz krzewy: np. bukszpany) – czyli o podobnych wymaganiach i podobne do siebie gatunki.

Łączenia powinny być cyklicznie atrakcyjne i następować po sobie, aby rabata była dekoracyjna cały rok.

Rabaty kwiatowe w różnych stylach

Obecnie obserwujemy duże zainteresowanie ogrodnictwem, a co za tym idzie, pojawia się wiele nowych trendów, które możemy wykorzystać w swoich ogrodach, a rośliny w nich ładnie wyglądają. Piękne rabaty kwiatowe są uniwersalnym elementem ogrodowego krajobrazu.

Wielkość i kształt rabaty zależą nie tylko od ilości dostępnego miejsca, ale także od stylu urządzania.

Wielobarwne rabaty kwiatowe przy domach są integralną częścią ogrodów w stylu wiejskim, naturalistycznym i angielskim.

W ogrodach formalnych (francuskich) rabaty kwiatowe często przybierają formę jednobarwnych dywanów kwiatowych, o ściśle wyznaczonych granicach.

Nowoczesne rabaty kwiatowe komponowane są zwykle z bylin, które często tworzą pojedyncze akcenty barwne.

W ogrodach wiejskich stosuje się kwiaty polne i kolory ciepłe (np. maki, rudbekie, krwawniki, chabry, dziurawce, rumianki, słoneczniki, róże i kwitnące byliny), w śródziemnomorskich – intensywnie pachnące (np. lawendy, róże, szałwie, oleandry, hortensje), w egzotycznych – o nietypowych kształtach i okazałych liściach (np. fuksje, niecierpki, werbeny).

Styl każdej rabaty kwiatowej możesz dodatkowo podkreślić odpowiednimi dekoracjami.

Rabaty ogrodowe

W zależności od rodzaju i kolorystyki roślinności, formy oraz sposobu kompozycji wyróżnić można rabaty ogrodowe:

 • Wieloletnie – składają się z różnych gatunków roślin wieloletnich. Oczywiście, nie wymagają corocznej aranżacji od nowa. Są najłatwiejsze w pielęgnacji.
 • Rabaty sezonowe – szczególnie komponuje się je z roślin kwitnących o tej samej porze roku. Wyróżnić można rabaty wiosenne (złożone np. z bratków, tulipanów, narcyzów, hiacyntów, krokusów), letnie (złożone z np. begonii, słoneczników, dalii, werben) i jesienne (złożone z wrzosów, astrów, chryzantem). Po zakończeniu sezonu rabaty mogą być zaaranżowane ponownie i zdobić ogród przez kolejną porę roku.
 • Jednoroczne są aranżowane wyłącznie z roślin jednorocznych. Co roku konieczne jest ich zakładanie od nowa. Pięknie wyglądają latem.
 • Całoroczne komponowane są z roślinek o różnym czasie kwitnienie. Zachowują dekoracyjny charaktery przez cały sezon, nawet zimą.
 • Wielogatunkowe najbardziej uniwersalny rodzaj rabat kwiatowych. Tworzy się je z wielu gatunków roślin jednorocznych i wieloletnich. Są przyjemne dla oka.
 • Rabata jednogatunkowa do jej aranżacji wykorzystuje się wyłącznie rośliny jednego gatunku. Używane mogą być ich różne odmiany barwne (np. tylko białe).
 • Skalne i żwirowe tworzone są na skalistym podłożu. Charakterystyczne dla nich są niskie, rozrastające się rośliny skalne, wkomponowane między kamienie, żwir i skały. Rabaty kwiatowe z kamieniami są idealne do ogrodów w stylu śródziemnomorskim czy japońskim.
 • Modułowe tworzone są na zasadzie powtórzenia sekwencji roślin. Tego typu można podzielić osią symetrii. Najlepiej prezentują w dużych ogrodach, w stylu formalnym.
 • Piętrowe złożone są z różnych poziomów, projektowane na skarpach i wzniesieniach. Rabaty kwiatowe na skarpie optycznie powiększają ogród. Najwyższe rośliny sadzone są na szycie, a najniższe na dolnym piętrze. Całość wygląda zjawiskowo.
 • Rabaty formalne – są to układy kompozycyjne roślinne, złożone z wersji najczęściej strzyżonych (bukszpany, cisy, ligustry, laurowiśnie). Doskonale nadają się do kształtowania formowanych brył jak żywopłoty, obwódki rabat, bryły jak kule, stożki czy spirale. Rabaty formalne są precyzyjne.
 • Rabaty nieformalne są to swobodne i lekkie połączenia roślin, charakteryzujące się dużą różnorodnością gatunków, kolorów czy wysokości. Bardzo często stosowane są tu łukowate, zaokrąglone, lekko płynące kształty. Idealnie skomponują się w ogródkach wiejskich, nowoczesnych, naturalnych.
 • Rabaty wyspowe to rabata znajdująca się na trawniku, która jest jak wyspa otoczona oceanem trawy. Najczęściej mają kształt okrągły, owalny lub kwadratowy. W centrum okrągłej rabaty kwiatowej znajduje się punkt skupiający uwagę, a najniższa roślinność tworzy obrzeża. O każdej porze w ogrodzie wyglądają pięknie.
 • Rabaty graniczne to najczęściej kompozycje sadzone ogrodzenia, muru lub żywopłotu. Są widoczne tylko z jednej strony. Mają charakterystyczny układ warstwowy – wyższe rośliny znajdują się tyłu, a niższe z przodu.
 • Podwyższone tworzone są ponad poziomem podłoża, w obramowaniu z desek, cegieł, czy kamieni. Rabatki kwiatowe na podwyższeniu pozwalają wyeksponować rośliny i maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń. Polecane do ogrodów o słabym podłożu lub małej powierzchni. Rabaty kwiatowe podwyższone, tworzone w beczkach, taczkach czy oponach, pasują idealnie do ogrodu w stylu wiejskim.
 • Rabaty jednokolorowe składają się z wielu roślin kwitnących na ten sam kolor, w różnych odcieniach. Stanowią atrybut ogrodów utrzymanych w określonej kolorystyce, np. białych, purpurowych, srebrnych.
 • Wielokolorowe natomiast złożone są z roślin jednego lub wielu gatunków kwitnących na różne kolory. Świetnie prezentują się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, nieformalnych, angielskich.

Jak stworzyć projekt rabaty w ogrodzie?

Zakładanie rabaty kwiatowej warto rozpocząć od stworzenia projektu (możemy również zakupić gotowe projekty ogrodów). Jeżeli mamy już projekt, możemy ją założyć w dowolnym miejscu ogrodu.

Jeśli zależy nam, by pełniła funkcję dekoracji, najlepiej usytuować ją w reprezentacyjnej frontowej części ogrodu, przed wejściem do domu. Przydomowe rabaty kwiatowe bardzo dobrze prezentują się również wzdłuż ścieżek, przy ogrodzeniach i ścianach domu.

Projektując rabatę kwiatową, musimy zadbać o odpowiedni dobór roślin. Gatunki należy dopasować do stanowiska, rodzaju gleby, poziomu nasłonecznienia. Warto sadzić na rabacie kwiaty o zbliżonych wymaganiach siedliskowych i pielęgnacyjnych. Nie należy łączyć gatunków silnie rosnących z wolno rosnącymi.

Całoroczną rabatę kwiatową najlepiej zakładać wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (wrzesień). Podłoże pod rabatę należy dokładnie przekopać, usuwając przy tym darń, chwasty, korzenie i kamienie. Glebę warto użyźnić za pomocą nawozu wieloskładnikowego lub humusu. Należy pamiętać też o odpowiednim zmodyfikowaniu odczynu podłoża – w zależności od preferencji roślin – można dodać do niego torfu czy dolomitu. Na zakończenie podłoże należy wyrównać.

Aby ograniczyć rozrastanie się chwastów, na rabatach kwiatowych można stosować agrowłókninę. Dobrze sprawdzi się ona w przypadku rabat żwirowych czy zlokalizowanych na skarpach. Lepiej natomiast z niej zrezygnować w przypadku rabat bylinowych z roślinami zadarniającymi – nie będą mogły swobodnie się rozrastać. Można też ściółkować, świetnie nadaje się kora.

Przed zasadzeniem roślin powinniśmy je rozstawić w donicach na wyznaczonych miejscach – pozwoli to zmodyfikować plan rabaty kwiatowej w razie potrzeby.

Małe rabatki kwiatowe warto obsadzić niskimi roślinami. Rośliny najlepiej sadzić w grupach, tworząc z nich plamy kolorystyczne. Rośliny nie powinny się wzajemnie zasłaniać – zwykle najlepiej zachować układ piętrowy.

Pielęgnacja rabat kwiatowych w ogrodzie

Aby rabata kwiatowa zachowała dekoracyjny charakter przez cały sezon, należy zadbać o jej właściwą pielęgnację i trzeba przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku rabat kwiatowych jednorocznych zwykle wystarczy ograniczyć się do regularnego podlewania roślin i usuwania chwastów. Rabaty kwiatowe wieloletnie, są nieco bardziej pracochłonne w utrzymaniu. Wiosną należy zasilać rośliny nawozami.

Po przekwitnięciu należy przyciąć pędy lub usunąć kwiatostany. Dobrą porą na modernizację rabaty kwiatowej wieloletniej jest jesień. Wrażliwe na mrozy rośliny przed nastaniem zimy należy odpowiednio zabezpieczyć.

Podsumowanie

Rabatę ogrodową porośniętą kwiatami, krzewami kwitnącymi i innymi roślinami ozdobnymi zachwyca różnorodność. nawet przy ogrodzeniu.

Jednak warto pamiętać, że wielkość rabaty i jej kształt powinien zostać dostosowany do rodzaju ogrodu oraz do czasu, jaki możemy poświęcić na jej pielęgnację. Gdy już zaplanujemy rabatkę i kupimy rośliny, warto ustawić je na rabacie zgodnie z planem , aby dzięki temu zobaczyć, jak będzie ona wyglądała w rzeczywistości.

Poszczególne gatunki roślin stworzą udaną kompozycję, jeśli ich układ i dobór miejsca nie będą przypadkowe. Mamy wiele możliwości zestawiania ze sobą roślin ogrodowych, tak by stworzyć piękną rabatkę.

Scroll to Top