Ryby to źródło białka, witamin i minerałów.
Ryby to jeden z niezbędnych elementów zbilansowanej diety.
Ryby powinny gościć na naszych stołach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Są bowiem źródłem pełnowartościowego białka, a także cennych witamin i minerałów. Najzdrowsze są tłuste ryby morskie, ponieważ znajdują się w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Chronią one przed miażdżycą i chorobami serca, zmniejszają ryzyko osteoporozy i wzmacniają odporność.
Znajdują się w nich także witaminy A, D, E oraz z grupy B. Są bogate w białko i składniki mineralne – jod, selen i żelazo.
Największą zawartością białka spośród popularnych kulinarnie gatunków odznaczają się m.in.: łosoś, sardynka, halibut i tuńczyk. Zawartość tłuszczu w mięsie ryb jest bardzo różna, ponieważ część ryb magazynuje tłuszcze w wątrobie (np. dorsz), a część w mięśniach, które jemy (np. łosoś, śledź).
Warto sięgać po ryby 2-3 razy w tygodniu.
Jak poznać, że ryba jest świeża?
Oczy
Świeża ryba ma błyszczące, przejrzyste oczy z wyraźnie zaznaczoną źrenicą. W zależności od gatunku mogą być płaskie lub wypukłe. Jeśli są mętne lub zapadnięte – nie kupuj.
Zapach
Powąchaj. Świeża ryba nie ma przykrego zapachu. Dyskwalifikujący jest przede wszystkim charakterystyczny nieprzyjemny zapach, który świadczy o postępującym procesie psucia się. Świeża ryba może wydzielać co najwyżej aromat morza lub rzeki.
Skrzela
Powinny być czerwone, jasno lub ciemnoróżowe, w zależności od gatunku, bez śluzu, przylegające do skóry.
Skóra
Ma być jednolita, bez uszkodzeń, śliska, ale nie lepka. Jeśli jednak pokrywa ją lepki, nieprzyjemny śluz – nie kupuj.
Łuski
Powinny być bez uszkodzeń, przylegające do skóry. Jeśli są uszkodzone lub nastroszone – nie kupuj.
Mięso
Mięso świeżej ryby jest jędrne i sprężyste, a po lekkim naciśnięciu natychmiast wracać do stanu wyjściowego. Jeśli po naciśnięciu zostaje wgłębienie nie kupuj.
Test z wodą
Jeśli chcesz się upewnić jeszcze, że kupiłeś świeżą rybę, to włóż ją do miski z wodą. Nieświeża będzie pływała po powierzchni, zaś świeża – zatonie.
Jak zabić rybi posmak i zapach?
Niektóre ryby, nawet świeże, wydzielają charakterystyczny ostry zapach (np. śledzie), który odstrasza przed ich kupowaniem i jedzeniem. Można się go jednak pozbyć jeszcze przed obróbką termiczną. Rybę wystarczy umyć pod bieżącą wodą (główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest znajdujący się na skórze śluz), a następnie obficie skropić sokiem z cytryny i wstawić do lodówki na godzinę.
Innym sposobem jest moczenie ryby przez około 1-2 godziny w mleku, które bardzo dobrze pochłania zapachy. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku ryb o zapachu i posmaku mułu np. karp, sum, pstrąg.
Zamarynowanie ryb też świetnie sprawdza się. Trzeba to zrobić na pół godziny przed ich przyrządzaniem. Do oliwy z oliwek wystarczy dodać rozgnieciony ząbek czosnku, koper, sok z cytryny i ulubione zioła.
Jakie zioła do ryby są najlepsze?
Sekretem aromatycznej ryby są odpowiednie przyprawy i dodatki, które wydobędą głębię smaku. Zioła i przyprawy w pełni wystarczą, aby stworzyć pyszne danie z ryby. Jakie przyprawy do ryb wzbogacą jej smak?
Najlepsze zioła, przyprawy i dodatki:
- sok z cytryny
- sól
- pieprz
- koperek
- estragon
- rozmaryn
- majeranek
- słodka lub ostra papryka
- czosnek
- trawa cytrynowa
- curry
- bazylia
- natka pietruszki
- liść laurowy
- tymianek
- można kupić również gotowe przyprawy do ryb
Świeże zioła do ryb gotowanych, ryb smażonych, pieczonych ryb, grilowanych oraz ryb duszonych:
- Koperek nie ma innego zioła równie często wykorzystywanego do przyprawiania dań rybnych. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku delikatnych i chudych ryb jak dorsz czy pstrąg jak i tłustych jak śledź i łosoś. Doskonale współgra z cytryną i pieprzem tworząc uniwersalny zestaw do przyprawiania ryb. Koperek sprawia, że każda ryba wyróżnia się doskonałym smakiem z koperkiem.
- Szałwia warto użyć tego ziela tuż przed smażeniem ryby, aby wzmocnić posmak estragonu.
- Estragon to zioło równie uniwersalne jak koperek. W porównaniu z omawianym wyżej ma intensywniejszy i bardziej dominujący posmak i aromat. Estragon jest powszechnie stosowany w kuchni francuskiej, gdzie jest dodawany do wszystkich rodzajów ryb oraz do pozostałych owoców morza. Ma wyrazisty lekko anyżowy smak i zapach. Zbyt duża ilość tej przyprawy może po prostu stłumić ich naturalny smak ryby.
- Dobrym pomysłem będzie użycie majeranku. Majeranek w Polsce najczęściej stosowane jest do wieprzowiny. Jednak świetnie sprawdza się również podczas doprawiania ryb. Podkreśla nie tylko ich smak, ale i wspomaga trawienie. Majerankiem najlepiej doprawiać śledzie, łososia, dorsza oraz inne tłuste ryby. Doskonale sprawdza się również do raków i małży.
- Świeży rozmaryn przyprawa to ma bardzo intensywny smak, posiada bardzo aromatyczne gałązki, które nadają rybie musztardowego posmaku. Dla przełamania można połączyć go z cytrusami lub pieprzem cytrynowym. Dodaje do ryby wyjątkowy smak i idealnie sprawdzi się w przypadku ryby grillowanej, smażonej czy pieczonej. Podobnie jak majeranek najlepiej przyprawiać nim tłuste ryby, a szczególnie łososia i węgorza. Poprawia trawienie nadaje ciekawego aromatu.
- Oregano przyprawa znakomicie podkreśla smak delikatnych i chudych ryb. Jest dość intensywny, dlatego nie potrzebuje innych dodatków poza oliwą lub masłem. Wykorzystując w przepisie świeże oregano rozetrzyj je w moździerzu i wymieszaj z niewielką ilością oliwy, która wzmocni jego aromat i natrzyj rybę. Przyprawa ta będzie pasowała przede wszystkim do ryb chudych i delikatnych (flądra, dorsz, karp, mintaj, morszczuk). Zbyt duża ilość tej przyprawy może po prostu stłumić ich naturalny smak ryby.
- Kolendra świetnie sprawdza się w wielu potrawach rybnych, dodając ją do ryby możesz wykorzystać zarówno liście jak i nasiona. Liście kolendry wystarczy połączyć z cytryną i pieprzem. Taką mieszanką możesz doprawić wszystkie rodzaje ryb. Do tych chudych można dodać jeszcze niewielką ilość masła. Nasiona kolendry najlepiej sprawdzą się jako dodatek do tłustych mięsa ryb, ale z powodzeniem można doprawiać nimi chude ryby przyrządzone po azjatycku. Aby wydobyć pełnię smaku zamkniętą w nasionach należy je rozgnieść ostrzem noża lub utrzeć w moździerzu. Podczas ucierania warto dodać pieprz cytrynowy i czosnek. Kolendra nadaje ciekawego aromatu.
- Natka pietruszki świetnie pasuje do ryb grillowanych, a także duszonych i pieczonych (dodawania na kilka minut przed końcem). Świetnie współgra z czosnkiem oraz cytryną. Warto używać tę przyprawę.
Powyższe zioła i przyprawy mogą być użyte do marynat i sosów do mięsa ryb lub do samego nacierania.
Jak przyprawić rybę?
Ważne. Podstawową kwestią przy procesie przyprawiania ryb, jest uświadomienie sobie, iż smak dobrej, świeżej ryby powinien być dominujący w potrawie i nie należy przytłaczać go nadmierną ilością lub złym doborem przypraw. Dodawać rozsądnie i należy używać ich ostrożnie.
Należy bardzo uważać w ilością soli, gdyż większość ryb ma delikatny posmak i zbyt duża ilość tej przyprawy może po prostu stłumić ich naturalny smak.
Istnieje kilka podstawowych zasad odpowiedniego dobierania ziół i przypraw. Przede wszystkim warto postawić na kombinację, które najlepiej pasują do charakteru samego dania, jak i jego poszczególnych składników.
Ryby morskie – dlaczego warto je jeść z ziołami?
Mięso ryb jest delikatne, mało wyraziste. Zioła wzbogacą jego smak i dodadzą aromatu. Można używać ich w różny sposób i na różnych etapach przygotowania potraw.
Ryby, które chcesz grillować, po dokładnym umyciu i osuszeniu natrzyj ziołami (z zewnątrz i w środku).
Duszone i smażone ryby możesz posypać ziołami w trakcie przyrządzania potrawy. Najlepsze są świeże zioła, posiekane tuż przed dodaniem do potrawy, ale można użyć także ziół suszonych.
Warto pamiętać, że suszki należy przechowywać w szczelnie zamykanych pojemniczkach, z dala od słońca.
Podsumowanie
Dania z ryb zyskają wspaniały smak i aromat, gdy dodasz do nich ziół. Możesz wybrać swoje ulubione i łączyć je ze sobą, tworząc oryginalne mieszanki ziół, które sprawią, że smak ryby zostanie zrównoważony i stanie się wyrazisty.
Świeże zioła dodawaj do potraw na koniec, od razu po posiekaniu, wydobędą smak potrawy.
Suszone – przechowuj w szczelnie zamykanych pojemniczkach, by nie traciły aromatu