Ciemierniki kiedy sadzić?

Ciemiernik ogrodowy

Ciemierniki to byliny należące do rodziny jaskrowatych. Gatunek ten lubuje się w niskich temperaturach i jego kwiaty możemy zobaczyć pomiędzy listopadem, a kwietniem.

Ciemierniki (Helleborus) – inna nazwa

Helleborus jest oferowany na sprzedaż w czasie Bożego Narodzenia, nazywa się go Christmas Roses.

Ze względu na nietypową porę kwitnienia, późną zimą są wykorzystywane jako dekoracja bożonarodzeniowego stołu.

Są coraz bardziej popularne w polskich ogrodach.

Ciemiernik ogrodowy – wygląd

Ciemierniki ogrodowe w zależności od gatunku wygląd kwiatów jest różny. Kwiaty ciemierników zachwycają różnorodnością barw.

Liście ciemierników są zimozielone, grube, nieco skórzaste, mocno powcinane lub lancetowate.

Wysokość roślin sięga około 70 cm.

Ciemierniki – ciekawe kwiaty

Odmiany i inne gatunki ciemierników:

Najpopularniejszy w Polsce jest ciemiernik biały – swą polską nazwę zawdzięcza białym kwiatom. Ciemiernik biały – roślina naturalnie żyjąca w Alpach. Jeden z najbardziej uniwersalnych gatunków ciemierników. Kwitnie zazwyczaj w listopadzie i grudniu, dzięki czemu bardzo często nazywany jest „różą Bożego Narodzenia”. Ciemiernik biały jak jego nazwa wskazuje posiada białe, delikatne kwiaty, które z czasem różowieją, a pod koniec kwitnienia stają się zielone (często nazywany jako ciemiernik zielony). Zdarzają się ciemierniki tej odmiany tylko o dużych kwiatach barwy białej przez cały sezon kwitnienia. Białe płatki są śliczne. W zależności od pogody białe kwiaty podziwiać możemy w listopadzie i grudniu lub na przedwiośniu (w lutym i marcu).

Ciemiernik korsykański – ma zielono żółte kwiaty w okresie od lutego do kwietnia. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, ostrymi, mocno lśniącymi liśćmi. Jako jeden z niewielu gatunków ciemierników lubi przebywać w pełnym słońcu. Ten kolor ciemierników wygląda zjawiskowo.

Ciemiernik purpurowy – występuje w Europie Centralnej i Wschodniej (w Polsce można go spotkać w Bieszczadach). Ciemiernik czerwonawy, ma purpurowo-bordowe, skierowane ku dołowi, kwiaty.

Ciemiernik orientalny – gatunek o zielonkawo-białych kwiatach z różowym zabarwieniem, wywodzący się z terenów Kaukazu. Kwitnie od lutego do kwietnia.

Ciemiernik Montsegur – gatunek o intensywnie różowych kwiatach, lekko kwiatach nakrapianych, kwitnący w terminie pomiędzy lutym, a kwietniem.

Ciemiernik wschodni – kwitnie dość późno, za to bardzo efektownie.

Ciemiernik czerwieniejący – to bardzo niska bylina, jego liście, pędy i kwiaty mają kolor purpury. To najefektowniejszy gatunek.

Każda odmiana upiększy ogród, wybór jest duży.

Ciemiernik – rozmnażanie przez podział

Rosną wolno, ale z czasem rozrastają się w duże kępy i tworzą liczne pędy kwiatostanowe.

Rozmnażanie ciemiernika przez podział karp: najsilniej rozrośnięte karpy podziel w maju (zaraz po kwitnieniu) lub w okresie od sierpnia do września (gdy młode liście będą już duże i ciemnozielone). Z jednej kępy możesz uzyskać zaledwie 2 lub 3 rośliny potomne.

Gatunki możemy natomiast rozmnażać również z nasion. Jednak nasiona ciemierników dość łatwo się przesuszają i szybko tracą zdolność kiełkowania.

Łatwa uprawa: kilka podstawowych zasad

Glebę wokół ciemiernika należy utrzymywać wilgotną, ale nie przesadzić, choroby grzybowe mogą się szybko pojawić. Ważne jest aby ich nie przesuszać – starajmy się utrzymywać umiarkowaną wilgotność podłoża. Latem może być trudno utrzymać wilgotne podłoże, a młode rośliny narażone są na przesuszenie. Zatem gleba musi być odpowiednio wilgotna przez cały czas. Stosując dodatkowo na rabacie agrowłókninę lub ściółkowanie, ograniczamy znacznie parowanie wody.

Nawożenie. Raz w roku, najlepiej wczesną wiosną można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym. Dojrzały kompost rozkładamy dookoła rośliny, tak by pokryć przybliżoną powierzchnię korzeni 2,5 cm warstwą kompostu. Możemy lekko przemieszać ziemię z rabaty z naniesionym kompostem.

Wokół ciemiernika nie należy zruszać gleby, gdyż roślina ma bardzo wrażliwy system korzeniowy na wszelkie mechaniczne uszkodzenia.

Najlepiej rosną w półcieniu lub cieniu.

Ciemierniki lubią niskie temperatury. Są odporne na niskie temperatury (są mrozoodporne).

Niezależnie od gatunku i odmiany ciemierniki mają podobne wymagania co do gleby. Najlepiej rosną w żyznej glebie o zasadowym odczynie. Należy im zapewnić wapienne podłoże.

Ciemiernik nie lubią przesadzania. Jest to ich jedyna wada. Mają delikatne korzenie, bryła korzeniowa jest delikatna.

Młode siewki łatwo uszkodzić przez suche powietrze.

Uwaga, wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję – heleborynę, dlatego wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawiczkach.

Kiedy sadzić ciemierniki?

Termin sadzenia. Chociaż ciemierniki można sadzić przez cały rok, najlepiej zrobić to wiosną lub późnym latem, kiedy ziemia nie jest zbyt zmarznięta.

Ciemiernik w ogrodzie czy w doniczce?

Ciemierniki z racji swoich upodobań najlepiej czują się w gruncie, jednak niektóre z nich próbuje się także uprawiać w doniczkach.

Uprawa ciemierników ciemierniki do uprawy doniczkowej wybiera się przede wszystkim odmiany obficie kwitnące, o kwiatach wzniesionych nad liśćmi. Oprócz ciemiernika białego do uprawy w doniczkach wykorzystuje się również wiele mieszańców zaliczanych do gatunku ciemiernik ogrodowy.

Ciemierniki dobrze rosną pod koronami drzew, wokół pni, między drzewami czy z gatunkami niektórych krzewów.

Jakie ciemierniki warto uprawiać w ogrodzie?

Najłatwiejszy w uprawie jest ciemiernik cuchnący.

Wysuszone kłącza rośliny charakteryzują się ostrym zapachem, stąd jego nazwa. Gatunek ten jest zimozielony. Poza okresem kwitnienia rośliny zachowują dekoracyjność do czasu dojrzewania nasion, czyli do połowy lata.

Termin kwitnienia ciemierników

W zależności od gatunku.

Pierwsze te ciemniejsze kwiaty pojawiają się przed Bożym Narodzeniem, stąd znane jako są jako świąteczne róże.

Ciemiernik ogrodowy – zimowa ozdoba ogrodu

Ciemierniki stają się fascynującą dekoracją w ogrodach głównie ze względu na ich piękny wygląd i niezwykłe czasy kwitnienia, zaczynając w połowie zimy i późnej wiosny.

Ciemierniki to rośliny długowieczne – w ogrodzie na jednym stanowisku rosną nawet 10 lat. Po zasianiu roślin, pozostają one w ogrodzie dłużej, a objętość rośnie każdego roku.

Ciemiernik – sadzonki cena

Sadzonki pochodzą z Polski i zagranicy. Możemy zakupić w sklepach ogrodniczych.

Ceny sadzonek różnią się w zależności od wielkości i odmiany i wahają się od 10 do 40 PLN za sadzonkę.

Scroll to Top