Jak wyglądają i jakie są ich rodzaje?
Mszyce są bardzo popularnymi szkodnikami roślin. Atakują zarówno te w ogrodzie, jak i roślinki na balkonie.
Mszyce są małymi owadami, które należą do pluskwiaków. Pomimo swoich niegroźnych rozmiarów, są naprawdę szkodliwe dla roślin uprawianych w ogrodzie oraz w domu. Ich ogromnym minusem jest możliwość zaatakowania niemal każdej roślinki.
Mszyce różnią od siebie w zależności od gatunku. Głównie jest to różnica w ich wielkości (najczęściej między 2 a 5 mm), ale i barwie (od niemal niewidocznych, przez zielone aż po czarne).
Najpopularniejsze mszyce w ogrodzie i nie tylko to:
- mszyce jabłoniowe – mszyca zielona,
- mszyca jabłoniowo-babkowa – o barwie różowo-brązowej,
- mszyca buraczana – są to czarne mszyce,
- mszyca różano-szczecinowa – mszyca zielona lub czerwona,
- mszyca wejmutkowo-porzeczkowa – o kolorze ciemnoszarym,
- mszyca kapuścianka – barwa kremowa,
- mszyca pelargoniowa – o kolorze jasno-zielonym;
Czy mszyce to drapieżniki? Nie, mszyce są roślinożerne: wysysają sok z roślin, trawiąc go częściowo, a pozostałość wydalają za pomocą syfonów. Ilość pobieranego soku jest bardzo duża, sięgając ⅓ masy owada/godz.
Mszyce mogą przenosić choroby wirusowe!
Jak długo żyje mszyca? Mszyce żyją jednak tylko około pięciu, sześciu dni. Jednak rozprzestrzenianie ich jest bardzo szybkie.
Rozmnażanie. Pod koniec okresu wegetacyjnego mszyce rozmnażają się płciowo – uskrzydlone samice składają jaja zapładniane przez samców, a jaja te zimują w starannie wybranym miejscu (blisko pąków lub na roślinie będącej żywicielem pierwotnym).
Gdzie mszyce składają jaja? Na liściach i owocach, na wydalanej przez mszyce spadzi rozwijają się grzyby sadzakowe. Zimują jaja na cienkich gałązkach, w pobliżu pąków. Na przełomie marca/kwietnia wylęgają się z nich larwy, a po 2–4 tygodniach są już bezskrzydłe samice, odznaczające się bardzo dużą płodnością (mogą rodzić po 180 larw).
Kiedy pojawiają się mszyce?
Mszyce pojawiają się w drugiej połowie maja i później w lecie. W wyniku żerowania mszyc rośliny są bardzo osłabione. Czasem pokryte są woskowym nalotem. Przy dużej liczebności mszyc zaatakowane rośliny więdną lub deformują się najmłodsze pędy i liście (skręcają się), a w skrajnych przypadkach zamierają całe rośliny.
Co przyciąga mszyce?
Duże zagęszczenie roślinności i chwasty sprzyjają rozmnażaniu się mszyc. Warto pamiętać o tym, że niektóre roślinki np. nasturcje przyciągają do ogrodu mszyce.
Jakie rośliny atakują mszyce?
Mszyce to szkodniki „wielożerne”. To oznacza, że mogą żerować na różnych roślinkach, uwielbiają wszystkie gatunki roślin: są często spotykane na drzewach, krzewach, pnączach, bylinach, roślinach jednorocznych, cebulowych, warzywach, roślinach sadowniczych oraz roślinach doniczkowych (w domu i na balkonie).
Dzielą się również na gatunki jedno- i dwudomowe, czyli takie, które żerują na jednym typie roślin, lub zależnie od fazy rozwojowej można je spotkać na dwóch typach roślin.
Dlaczego mszyce trzeba zwalczać?
Wszystkie odmiany wykazują bardzo dużą szkodliwość na rośliny ogrodowe i roślinki domowe – niezależnie od tego, czy jest to mszyca na koprze, mszyce na mięcie, mszyce na surfiniach (petuniach) czy popularna mszyca kwiatowa.
Każdy gatunek posiada bardzo charakterystyczny aparat gębowy gryząco-ssący, za pomocą którego szkodniki wysysają z roślin sok. Skupiają się głównie na młodych i soczystych pędach oraz na młodych kwiatostanach, pąkach kwiatowych i liściach. Niektóre gatunki żerują również na… korzeniach!
Pod wpływem żerowania insektów, roślinki zahamowują wzrost, ich liście i kwiaty mogą zacząć się odkształcać i zmieniać. W przypadku warzyw i owoców zauważalny jest znacznie mniejszy plon o małej wartości handlowej.
Ważne, aby zapobiegać inwazji mszyc i innych szkodników i użyć sprawdzone sposoby.
Jak Zwalczyć Mszyce? Sprawdzone domowe sposoby na mszyce:
Do zwalczenia mszyc możesz sięgnąć po specjalny środek na mszyce, który z łatwością wykonasz samodzielnie.
Domowe sposoby na mszyce są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie szkodą ani ludziom, ani roślinom czy zwierzętom. Dlatego zaleca się używanie naturalnych metod, aniżeli sięganie po środki chemiczne
Dlatego należy wykorzystać możliwie naturalne sposoby walki z nimi, jak posadzenie odstraszających je roślin.
Oto lista, rośliny odstraszające mszyce, które możemy posadzić:
- mięta,
- lawenda,
- czosnek,
- szałwia,
- tymianek,
- piołun,
- aksamitka,
- cebula;
Rośliny odstraszające będą uzupełnieniem w roślinach ozdobnych na rabatach.
Domowe sposoby na mszyce, które sporządzisz sam do zwalczania mszyc (roślinne preparaty czy wyciągi roślinne to z pewnością ekologiczne opryski), możemy je również użyć profilaktycznie przeciwko infekcjom grzybowym:
- preparat z czosnku – wystarczy 200 g roztartych nasion zalanych 10 l wody i zostawienie całości na ok. 24 godziny. Można stosować czosnek bez konieczności rozcieńczania. Preparat skuteczny jest również na inne rodzaje insektów,
- wywar z cebuli, mszyce nie lubią cebuli – wywar uzyskasz z: 75 g pociętej cebuli, zalanej 10 l wody – wystarczy gotować te składniki przez ok. pół godziny. Również zastosować go można bez rozcieńczania, jednocześnie pomagając roślinom w walce z grzybami.
- mniszek lekarski – zrobisz go z 400 g liści zalanych 10 l wody oraz pozostawionych w niej na 3 godziny,
- jeśli mszyce pojawią się na bylinach, roślinkach dwuletnich i jednorocznych, można je zniszczyć skutecznie gnojówką z pokrzyw, jak zrobić preparat z pokrzyw? wystarczy zebrać 1 kg pokrzywy (przed kwitnieniem), zalać 10 l wody i zostawić na 24 godziny, ten wyciąg działa również inne szkodniki, zarówno na larwy jak i dorosłe osobniki
- starym zwyczajem na rośliny zaatakowane stosowano również domowy oprysk – rozcieńczony płyn do mycia naczyń (kilka kropli płynu do mycia na litr wody) oraz sody oczyszczonej, w walce z mszycami można zastosować szare mydło (do litra wody dodać łyżeczkę szarego mydła), a także stosowano ocet na mszyce (wystarczy wymieszać ocet z wodą) – najchętniej stosowanych przez amatorów środkiem przeciw mszycom jest właśnie oprysk z octu
- jeśli na Twojej roślinie zauważysz pojedyncze mszyce, po prostu załóż rękawiczki i zbierz je ręcznie, potem spłucz letnią wodą, kąpiele powtarzamy przez 2 dni, mszyce nie znoszą długotrwałe moczenie)
Tak przygotowaną miksturę należy przelać do spryskiwacza i obficie polać roślinki, to dobry domowy sposób na mszyce. Dobrze pryskać suche roślinki, preparat lepiej przylgnie. Należy pryskać całą zieloną część rośliny, całych łodyg, liści – nie tylko z góry, ale też od spodu liści, ponieważ dolną stronę liści uważają za schron i tam mszyc jest najwięcej. Pamiętajmy mokrej rośliny nie wolno stawiać na słońcu, by nie narazić jej na poparzenia. Poza tym tego typu środków na mszyce nie da się przedawkować, dlatego spryskując rośliny, można używać dużej ilości preparatu.
Równie dobrze możesz „zaprosić” do swojego ogrodu biedronki! Biedronka zwalcza mszyce. Jeżeli nawozisz ziemię naturalnie, to zjawią się zupełnie same.
Naturalne opryski to ekologiczne zwalczanie mszyc, które zniszczą szkodniki roślin, które ograniczają wzrost roślin.
Gotowe preparaty chemiczne do zwalczania mszyc?
Jeżeli mszyce domowe sposoby nie skutkują szybko i jednak musisz sięgnąć po środki chemiczne to najlepiej kupić te najbardziej popularne i sprawdzone przez ogrodników. Jaki jest więc najskuteczniejszy preparat na mszyce? Istnieje wiele gotowych preparatów.
Środki chemiczne powinny po pierwszym zastosowaniu rozwiązać problem.
Najczęściej są to środki kontaktowe, które działają żołądkowo, po spożyciu przez szkodnika. Warto zastosować je od razu, ponieważ te owady potrafią wytworzyć kilka pokoleń w czasie jednego sezonu, a samice mogą wydać na świat na raz nawet kilkadziesiąt młodych.
Dlatego też mszyce błyskawicznie zajmują całą roślinę i szybko przenoszą się na kolejne. Spustoszenie jest natychmiastowe, a uszkodzonych części pędów nie da się już uratować.
Kiedy stosować oprysk?
Najlepiej wykonujemy oprysk wieczorem, aby nie szkodzić pszczołom i nie zabić innych owadów pożytecznych, starając się aby nie opryskiwać roślin w zamkniętym pomieszczeniu.
Jeśli mszycy zaatakowały roślinki domowe dobrym rozwiązaniem będzie zabieg opryskiwania wykonać na zewnątrz: balkonach w ogrodzie, uważając, aby nie mieć kontaktu z preparatem. Przed zastosowaniem środka ochrony roślin koniecznie przeczytaj jego instrukcję. Oczywiście domowe, swoje wykonane preparaty na mszyce można stosować wewnątrz.