Rośliny miododajne jednoroczne

Kwiaty przyjazne pszczołom

Aby zaprosić do ogrodu jak najwięcej różnych gatunków zapylaczy (czyli pszczół miodnych, murarek czy motyli) posadź w nim jak najwięcej miododajnych roślin kwitnących.

Rośliny nektarodajne

Zaliczamy rośliny pszczelarskie lub rośliny pożytkowe, o kwiatach barwnych i wonnych, kwitnące długo i obficie, które dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu czyli nektaru (kwiaty nektarodajne: wrzos, lawenda, malina, kocimiętka, nostrzyk, lucerna, kapusta, nawłoć, lipa).

Rośliny spadziodajne.

Drzewa, na których liściach i pędach wytwarzany jest inny surowiec do produkcji miodów: spadź to rośliny spadziodajne. Głównie drzewa spadziodajne to jodła, świerk, sosna, modrzew, a także lipa, klon, dąb, buk, wiąz, leszczyna, głóg lub trzcina.

Pyłkodajne

Do roślin pszczelarskich zalicza się również rośliny pyłkodajne, nie są one jednak zaliczane do roślin miododajnych ani do nektarodajnych. Pyłek kwiatowy pozyskiwany przez pszczoły z tych roślin jest dla nich składnikiem pokarmowym. Roślinki pyłkodajne to np.: gryka zwyczajna, kwiaty czosnków, hiacynty (zawierające wysoką zawartość nektaru i pyłku), rannik zimowy.

Wydajność miodowa – co to jest?

Wydajność miodowa inaczej wartość nektarodajną roślin określa się jako wydajność miodową, czyli ilości kg miodu która może być wyprodukowana z hektara zwartego łanu danego gatunku przez cały okres kwitnienia.

Pożyteczne owady zapylające

W każdym ogrodzie jest pełno owadów. Nie bez przyczyny ! Dzięki owadom zapylającym będziemy cieszyć się wieloma kwiatami i owocami.

W ogrodzie najbardziej znane z pożytecznych owadów zapylających są: pszczoły miodne i trzmiele. Te drugie są nawet wykorzystywane w ogrodnictwie do zapylania pomidorów i papryki pod osłonami (pszczoły nie mogą żyć w zamkniętej przestrzeni). W naturze większość gatunków trzmieli mieszka pod ziemią. Owady te są dominującymi zapylaczami wielu gatunków roślin,

Kwiaty miododajne jednoroczne

Kwiatki miododajne jednoroczne to prosty sposób aby do ogrodu wprowadzić rośliny miododajne.

Zachwycają różnorodnością, pokrojem, barwą i zapachem, a do tego są źródłem nektaru dla owadów.

Rośliny jednoroczne, miododajne:

Zestaw najbardziej znanych roślinek jednorocznych:
  • Najczęściej spotykana roślina jednoroczna to aksamitka rozpierzchła, która ma niewielkie wymagania co do gleby. Dobrze znosi przesadzanie w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Najchętniej uprawiane są odmiany niskie ok. 15 – 30 cm wysokości. Jest to roślina idealna do sadzenia na kwietnikach, obwódkach jak również w pojemnikach na balkonach. Do niskich aksamitek o zwartym pokroju należy także aksamitka wąskolistna. Posiada drobne koszyczki kwiatostanowe o pojedynczej budowie. Tworzy wiązki żółtych kwiatów, pomarańczowożółtych lub czerwonobrązowych. Utrzymują się na roślinie aż do mrozów, stanowiąc pożytek dla pszczół jeszcze późną jesienią. To idealna roślina do kontrastowych zestawień kolorystycznych na rabatach bylinowych. Wysiew nasion wprost do gruntu wczesną wiosną, w kwietniu na starannie przygotowaną glebę.
  • Kleome ciernista – to roślina jednoroczna, wysoka do 150 cm wysokości roślina, ma silnie rozgałęzione pędy i zebrane w luźne grona białe, różowe lub fioletowe kwiaty o oryginalnej budowie. Kleome dobrze się prezentuje w dużych grupach na tle trawnika. Może być wykorzystana na kwiat cięty, ponieważ kwiatuszki zachowują trwałość przez około dwa tygodnie.
  • Rezeda wonna, rezeda żółtawa ma jasnozielone liście, małe, zebrane w gęste grona jasnożółte lub seledynowe kwiatki. Można ją wysiewać pod oknami, lub w pobliżu altanek. Ma pachnące kwiaty. Zapach ich nie tylko wabi owady ale jest też wyczuwalny i bardzo przyjemny dla ludzi.
  • Bazylia pospolita to jednoroczna roślina o silnym aromacie, preferuje przepuszczalną, próchniczną, lekko wilgotną glebę o dużej zasobności. Wymaga ciepłego i zacisznego stanowiska. Uważana jest za roślinę niewymagająca, która jest uprawiana w ogródkach skalnych i na rabatach.
  • Pszczelnik mołdawski nazywany jest także smoczą głową, jest przyjemnie pachnącą rośliną jednoroczną osiągającą wysokość 20-60 cm.
  • Portulaka wielkokwiatowa to roślina jednoroczna (do 15 cm wysokości) o mięsistych, igiełkowatych liściach, cechują się różnorodną gamą kolorów, począwszy od białej, poprzez żółtą, pomarańczową, różową do czerwonej. Kwiatki otwierają się tylko przy słonecznej pogodzie, wieczorem i w dni pochmurne pozostają zamknięte.
  • Cynia wytworna, inaczej jakobinka, cynka to roślina ozdobna, jednoroczna, lubiąca słoneczne stanowisko. Zakwitają od końca VI do nawet do pierwszych dni X, nadaje się świetnie na kwiat cięty.
  • Kolendra siewna na biało kwitnąca roślina z rodziny selerowatych, jest jedną z najstarszych roślinek uprawianych przez człowieka już od czasów starożytnych, drobne, białe lub różowawe kwiatki zebrane są w kwiatostany typu baldacha złożonego. Kwitnienie ma miejsce w VI-VIII. Zapewniające pożywienie pszczołom. Po zapyleniu powstają kuliste owoce. Jako susz nadają się w kuchni jako przyprawa np. do sałatek.
  • Kosmos podwójnie pierzasty inaczej onętek, ponętka, warszawianki roślina jednoroczna wytwarzająca wzniesione, rozgałęzione pędy wysokości 30-150 cm pokryte pierzastymi liśćmi o wąskich odcinkach. Na szczytach pędów powstają koszyczkowate kwiatostany o średnicy 6-9 cm. Kosmos jest chętnie oblatywany przez pszczoły, które najintensywniej pracują we wczesnych godzinach popołudniowych zbierając nektar i pyłek. Kosmos jest chętnie oblatywany przez pszczoły, które najintensywniej pracują we wczesnych godzinach popołudniowych zbierając nektar i pyłek.
  • Ślaz maurytański roślina jednoroczna uprawiana dla celów zielarskich, Kwiaty osiągają średnicę do 7 cm, są fioletowe lub ciemnopurpurowe z ciemniejszym użyłkowaniem. Kwitnie rozpoczyna się w VI i jego kwitnienie trwa do połowy IX. Pszczółki chętnie odwiedzają kwiaty rośliny.
  • Facelia błękitna o pięknych, niebieskich kwiatach. Swoim słodkim nektarem facelia błękitna wabi pszczoły i motyle w w jedynym w swoim rodzaju, w magiczny sposób. Ale to nie wszystko, należąca do grupy roślin jednorocznych, z rodziny ogórecznikowatych, działa też jako nawóz zielony. Tę wielofunkcyjną roślinę można z powodzeniem uprawiać na ogrodowej rabacie. Wielu pszczelarzy wysiewa facelię także w czerwcu, dzięki czemu zapobiegają krytycznemu okresowi w pożytkach pszczelich, jaki ma miejsce w sierpniu.
  • Cząber ogrodowy to niewysoka, gęsta, jednoroczna krzewinka,
Najbardziej znanych roślin dwuletnich:
  • Żmijowiec zwyczajny to roślina dwuletnia polecana szczególnie do ogrodów naturalnych, ale i na rabaty bylinowe. Kiełkuje, rośnie i kwitnie niezwykle szybko, toteż często jest pierwszą ozdobą na bylinowej rabacie. Kwiaty utrzymują się na roślinie od maja do września, zabarwiają się od czerwieni do głębokiego błękitu. Osiąga wysokość od 25 do 100 cm. Preferuje stanowisko słoneczne, na którym kwitnie bardzo mocno. Preferuje gleby obojętne, żyzne i wilgotne.
Byliny miododajne wieloletnie:
  • Pysznogłówka ogrodowa to roślina o wyjątkowo małych wymaganiach. Dorasta do wysokości 1 metra, ma zebrane w główki białe, czerwone, purpurowe lub żółtawe kwiatki. Pysznogłówka dobrze znosi zarówno stanowiska słoneczne, jak i cieniste, gleby wilgotne, jak i suche. Najlepiej sadzić na rabacie bylinowej w towarzystwie ostróżek, rudbekii, złocieni czy słoneczników. Łatwo się rozmnaża przez wysiew, podział roślin lub rozłogi. To roślina odporna na mróz.
  • Języczka pomarańczowa to wysoka roślina, osiągająca nawet 150 cm wysokości. W połowie sierpnia pojawiają się na niej ogromne, pomarańczowe kwiaty ciekawie kontrastujące z okrągłymi, ciemnymi liśćmi i pozostają dekoracyjne do października. Wymaga wilgotnej i żyznej gleby. Źle znosi długotrwałe nasłonecznienie.
  • Kocimiętka dorastająca do 30- 40 cm wysokości. Ma srebrzysto zielone, bardzo mocno pachnące liście. W zależności od odmiany może mieć kwiatki białe, różowe lub fioletowo niebieskie, kwitnie od lipca do września. Ma obfite kwitnienie. Lubi rosnąć w naszym klimacie na glebach żyznych, lekko wilgotnych na stanowiskach słonecznych.
  • Miododajna bylina, przyciągającą pszczoły i motyle, jest pochodząca z Ameryki Północnej jeżówka purpurowa. Ta przepiękna bylina kwitnie od czerwca do października, charakteryzuje się kolorem: różowo-purpurowym. Jeżówka najlepiej rośnie na wilgotnej glebie żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej, na stanowisku słonecznym.
  • Gailardia oścista osiąga wysokość od 30 do 75 cm. Bylina o długich, sztywnych, owłosionych łodyżkach, rozgałęzionych od dołu, z podłużnymi lancetowatymi liśćmi. Posiada osadzone na długich szypułkach, jedno-, dwu- i trójbarwne kwiatki. Cechą charakterystyczną jest, ze kwitnie bardzo długo, od lipca do października. Wszystkie kwiatki trzeba we wrześniu ściąć ponad liśćmi. Roślina polecana na kwiat cięty, na rabaty i do nasadzeń naturalistycznych z innymi wysokimi bylinami do stanowiska słonecznego.
  • Lawenda poza wartościami użytkowymi i zielarskimi posiada niezwykłe olejki eteryczne Lawenda to kępiasta krzewinka, z pogranicza bylin i krzewów. Przeważnie tworzy zwarte, regularne kępy, osiągające wysokość 45 do 60 cm. Posiada ozdobne, srebrzyste liście i różowe z fioletowymi kwiatami, jasnofioletowymi lub niebieskofioletowymi na wzniesionych łodygach. Kwitnie od czerwca do października. To wdzięczna roślina. Można ją posadzić również w doniczkach, na tarasach.
  • Innymi ciekawymi bylinami miododajną są: dyptam jesionolistny, trojeść amerykańska, przegorzan pospolity, przetacznik długolistny, wielosił błękitny, trzykrotka wirginijska.
Zioła:
  • Szałwia lekarska, mięta pieprzowa, tymianek pospolity, melisa lekarska;
Krzewy:
  • Budleja Dawida, berberys Thunberga, mahonia pospolita czy krzewuszka;
Drzewa:
  • Lipa drobnolistna, klon jawor, robinia lepka, jarząb pospolity;

Podsumowanie

Pachnący ogród pełen motyli i pszczół, pyszny miód, wspaniałe kompozycje kwiatowe – to wszystko możesz uzyskać wysiewając nasiona roślin miododajnych i tworząc łąkę kwietną.

Ogrom gatunków pozwala na stworzenie wspaniałej, kolorowej i pachnącej kompozycji kwiatowej na rabacie.

Rośliny miododajne tworzą kwiaty o wielu kolorach, a dodatkowo w połączeniu z pięknymi barwami skrzydeł motyli, Twój ogród nabierze na atrakcyjności. Stanie się świetnym miejscem do relaksu.

Niektóre z roślin miododajnych posiadają również właściwości lecznicze i odżywcze. Mogą stanowić zdrowy i smaczny dodatek do wielu potraw, np. szałwia, cząber ogrodowy, czy oregano. Możesz je wykorzystać jako przyprawy lub do aromatyzowania dań.

Rośliny miododajne chętnie odwiedzane są przez pożyteczne owady, które przy okazji mogą zapylić inne gatunki rosnące w pobliżu.

Scroll to Top