Zadbaj o jej wygląd!
Altana ogrodowa to przede wszystkim przestrzeń do odpoczynku i przyjmowania gości oraz miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, jest także wizytówką Twojego ogrodu. Ważna jest nie tylko funkcjonalność, warto zadbać również o jej wygląd oraz wszystko to, co znajduje się wokół altany.
Altana ogrodowa – Twoje miejsce relaksu
Ogród to wizytówka Twojego domu, a altana jest wizytówka tego ogrodu.
Podobnie jak we wnętrzu domu, na wystrój altany ogrodowej ogromny wpływ mają detale. Wybierając ozdoby postaraj się, aby niepotrzebnie nie zagracać swojej altany.
Altana powinna być idealnym miejscem do odpoczynku, trzeba też stworzyć komfortowe warunki do spędzania czasu z rodziną oraz przyjmowania gości w altanie. Do tego potrzebne są meble, oświetlenie i odpowiednie dodatki.
Równie ważne co wystrój altany jest jej otoczenie, więc przed jej umeblowaniem i dekoracją należy zadbać o to, co znajduje się dookoła. Altany ogrodowe najczęściej mają drewniane konstrukcje, a takie surowe drewno ma swój urok, więc możesz pominąć malowanie i od razu zabrać się za dekorowanie.
Wybierz rośliny, które posadzisz wokół altany ogrodowej
Zanim zabierzesz się za urządzanie swojej altanki, najpierw zajmij się roślinnością.
Przed sadzeniem roślin warto wziąć pod uwagę ich wymagania i zapewnić odpowiednie warunki – ważne jest przede wszystkim miejsce, szczególną uwagę zwróć na jego nasłonecznienie. Sadzenie najlepiej zaplanuj na wiosnę, aby latem móc cieszyć się bujną roślinnością otaczającą altanę. Jeśli nie chcesz co roku bawić się w ogrodnika, postaw na rośliny wieloletnie.
Jeśli altana w Twoim ogrodzie jest w całości zbudowana z drewna w naturalnym kolorze, będzie się pięknie prezentowała w towarzystwie zieleni oraz bujnych roślin i kwiatów (mogą to być np. hortensje lub inne gatunki kwiatów i kwitnących roślin ogrodowych). Świetnie sprawdzą się też wszelkie pnącza (między innymi winorośl japońska oraz pnąca róża, ale możesz je zastąpić winogronem lub bluszczem), wysokie trawy i byliny, a nawet kwiaty i rośliny wiszące (np. pelargonia), którymi możesz obsadzić doniczki i powiesić je np. od strony wejścia.
Alternatywą dla klasycznych doniczek mogą być ozdobne kosze z wikliny lub rattanu. Rośliny pnące, zamiast przy ścianie można posadzić przy pergoli lub drabince, które pomogą dodatkowo ozdobić altanę ogrodową.
Pamiętaj o ochronie przed owadami
Owady w ogrodzie można zwalczyć.
Owady są istną zmorą letnich miesięcy, aby nie zatruwały wakacyjnych wieczorów, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ogrodu i altanki.
Pomyśl nad roślinami odstraszającymi insekty i obsadź nimi trawnik wokół swojej altany ogrodowej. Komary nie lubią lawendy, bazylii i melisy, ale odstraszysz je także kwiatami aksamitek i pelargonii, które przy okazji ozdobią altanę.
Owady w ogrodzie można zwalczyć również świecami zapachowymi albo specjalną lampą owadobójczą – taka lampa nie odstrasza, a zwabia owady światłem UV, więc najlepiej jeśli będzie umieszczona z dala od altany.
Dobierz meble pasujące do altany
Gdy wszystkie rośliny i kwiaty są już posadzone wokół altanki i w donicach, czas na najprzyjemniejszy etap.
Pora ozdobić i umeblować altanę.
Możesz to zrobić w dowolnym stylu, ogranicza Cię tutaj tylko wyobraźnia. Jeśli nie masz planu lub zastanawiasz się, jakie dodatki będą pasowały, na pewno pomogą Ci inspiracje i pomysły dostępne w sieci.
Pierwszy etap:
Pierwszym etapem w urządzaniu wnętrza altanki jest wybór wygodnych mebli ogrodowych. Ich ilość i rozmiar zależy przede wszystkim od wielkości altany i jej przeznaczenia, natomiast rodzaj to kwestia gustu.
Do altan w stylu nowoczesnym najbardziej będą pasowały meble metalowe lub drewniane oraz te wykonane z technorattanu czy plastiku. Wystarczy stół i kilka prostych krzeseł lub ławki, które można wyłożyć wygodnymi poduszkami.
Altany ogrodowe w stylu rustykalnym lubią naturalne dodatki, szczególnie te niedoskonałe. Możesz zdecydować się np. na nadanie zniszczonym przedmiotom drugiego życia – doskonale sprawdzą się tu stare, drewniane meble ogrodowe, wystarczy je wyczyścić i odpowiednio udekorować, aby wnętrze altany zyskało charakteru.
W przypadku altan w stylu boho możesz zdecydować się na wiklinę, rattan lub drewno, ale meble można równie dobrze zastąpić drewnianymi paletami lub surowymi, drewnianymi pniami. Możesz je pomalować na dowolny kolor lub pozostawić naturalne.
Wybierz ozdoby i dekoracje
Pnącze oplatające altankę, pomaga nie tylko ozdobić konstrukcję, ale też ochrania ją przed wiatrem i słońcem, jeśli się na nie nie zdecydowałeś możesz zawiesić w oknach lub przy wejściu efektowne zasłony, które będą spełniać tę samą rolę. Najładniej prezentują się zwiewne materiały, które tworzą romantyczny klimat, ale w altanach lepiej zrezygnować z tkanin w białym kolorze – tworzą ciekawy efekt, ale są kompletnie niepraktyczne.
Jeśli zależy Ci na przytulnej atmosferze zadbaj też o inne materiały i dodatki ocieplające wnętrze – kosze, koce i poduszki. Zawsze decydując się na jakiekolwiek tekstylia w altanie, pamiętaj, aby chować je przed deszczem, szczególnie jeśli Twoja altana nie jest zabudowana.
Idealnym uzupełnieniem całej aranżacji jest światło, w tym przypadku oświetlenie altany ogrodowej – w środku i na zewnątrz.
W stworzeniu przyjemnej atmosfery i dostarczeniu światła w altance mogą pomóc świece, które będą pięknie oświetlać altany wieczorami – koniecznie zadbaj, aby były odpowiednio zabezpieczone. Świeczki zawsze możesz zastąpić girlandami świetlnymi lub lampionami w kolorze i stylu pasującym do pozostałych elementów wystroju.
Zadbaj o ogród i otoczenie swojej altany ogrodowej
Spędzanie czasu w ogrodzie to nie tylko relaks.
Po udekorowaniu altanki trzeba jeszcze zadbać o funkcjonalność ogrodu otaczającego altanę, szczególnie istotne jest oświetlenie. Jeśli do tej pory nie posiadałeś oświetlenia zewnętrznego to najwyższy czas, aby to zmienić.
Wzdłuż ścieżki prowadzącej do altanki lub pomiędzy kwiatami rosnącymi przed altaną warto postawić lampki np. takie zasilane energią słoneczną. Dobrym wyborem będą te większe, które będą świeciły intensywnie i przez długi czas. Lampki oświetlą drogę po zmroku i ułatwią poruszanie się po ogrodzie, gdy będziesz spędzać w altanie letnie wieczory.
Spędzanie czasu w ogrodzie najczęściej wiążę się z grillowaniem, ale grill to tylko jedna z możliwości.
Zewnętrzny kominek lub palenisko ogrodowe również sprawią, że możliwe będzie spędzanie czasu w ogrodzie nawet jesienią i zimą. Pamiętaj, aby źródła ognia zawsze ustawić z dala od altany.