Nowoczesne skarpy w ogrodzie
Skarpa w nowoczesnym ogrodzie może być wykorzystana na wiele rodzajów. Urozmaicony teren działki okaże się jej ogromną zaletą, a nie wadą.
Poszukując działki, każdy marzy o idealnie równym terenie. Taką działkę bez problemu zagospodarujesz i stworzysz na niej idealny ogród. Nie będziesz mieć problemów z ustawieniem mebli ogrodowych, wyborem roślin czy aranżacją rabat kwiatowych.
Co, jeśli Twój dom stoi na wzniesieniu czy stromej skarpie? A może został zbudowany w lekkim obniżeniu terenu? Pytanie czy lepiej je wyrównać a może jednak wykorzystać?
Skarpy i małe wzniesienie na terenie posesji są wyzwaniem dla ich właścicielu. Czy ogród ze skarpą nadal może pełnić funkcję wypoczynkową? Oczywiście, że tak! Jednak wszystko wymaga dobrze dobranej aranżacji.
Ogrody ze skarpą trzeba przede wszystkim właściwie zabezpieczyć. Na wzniesieniu ziemia może być sypka, co przy ulewnych deszczach lub dużym wietrze doprowadzi do osuwania się podłoża. Wzmocnienie skarpy to podstawa.
strome skarpy w ogrodzie dają Ci najlepszy widok na całą posesję. Ponadto skarpa w nowoczesnym ogrodzie może także chronić Twoją strefę wypoczynkową od wiatru, dzięki czemu nawet w niepogodę wypoczynek w niej będzie komfortowy. Dobrze zaprojektowane ogrody ze skarpą są znacznie ciekawsze i wbrew pozorom dają Ci wiele rozwiązań aranżacji. Wszystko jednak musisz dopasować do ukształtowania i stopnia nachylenia skarpy.
Skarpa w nowoczesnym ogrodzie – co brać pod uwagę przy jej planowaniu?
Ogród ze skarpą musi być od początku do końca dobrze zaprojektowany. Tylko dobry plan zagospodarowania terenu pozwoli Ci cieszyć się piękną aranżacją ogrodu i strefy wypoczynkowej.
Projektowanie ogrodu na skarpie należy zacząć od pomiarów różnicy terenu. Stopień nachylenia wpływa w dużej mierze na liczbę skosów i możesz na spokojnie zaplanować miejsce, w których stworzysz płaskie powierzchnie, gdzie możesz założyć np. trawnik.
Skarpa w ogrodzie przed domem może mieć wiele kształtów. Możliwości masz całe mnóstwo. Najczęściej murki oraz skarpy prowadzi się w liniach prostych, ale nie jest to regułą. Równie dobrze możesz zaprojektować różnego rodzaju zaokrąglenia lub inne kształty, które podkreślą nowoczesny charakter Twojego ogrodu.
Pomysł na ogród na skarpie w małym ogrodzie przy tarasie może iść także w stronę bardziej tradycyjną np. łagodne łuki. Pamiętaj przy tym, że nawet nowoczesny ogród na skarpie nie lubi chaosu. Projektując samemu nowoczesny ogród, możemy popełnić sporo błędów, dlatego tego rodzaju zadanie lepiej pozostawić specjalistom, może pomóc nam architekt krajobrazu zaprojektować ogród, tak aby w naszym ogrodzie wszystko było idealnie i bezpiecznie.
Jak zabezpiecz skarpę w swoim ogrodzie?
Jeżeli przed domem jest skarpa w ogrodzie, zadajesz sobie pytanie jak zagospodarować ten niezwykły teren? Na pewno poprawne zabezpieczenie to podstawa!
Pomogą Ci w tym:
- murki oporowe zbudowane z granitu czy betonu – dając je u podnóża skarpy, ziemia nie przekroczy granic zbocza. Ponadto murek możesz wykończyć drewnianymi deskami i zamienić go w dodatkowe miejsce do odpoczynku.
- agrowłóknina – zabezpieczy ziemię na skarpie, aby się nie osuwała i możliwe było posadzenie na niej roślin. Agrowłóknina z otworami na rośliny lub zakopana pod powierzchnią ziemi, gęsta geokrata.
Jaką aranżację wybrać na skarpie?
Aranżacji nowoczesnych ogrodów na skarpie jest mnóstwo. Ważne, aby zdać sobie sprawę jaką ma spełniać funkcję aranżacja w Twoim ogrodzie
Ma być kwiatowa, a może marzysz o ogrodzie warzywnym na skarpie?
Z pewnością pięknie będzie prezentował się ogród leśny na skarpie. Jeżeli lubisz kolory – to pomyśl o ogrodzie japońskim na skarpie, który może przybierać geometryczne kształty. Projekt ogrodu japońskiego powinien uwzględnić też roślinność taką jak: kolorowe kwiaty takie jak zwłaszcza fioletowe, czerwone i różowe, zielone rośliny, ozdobne byliny, strumyczki, ciekawe donice czy rzeźby – możliwości są nieograniczone, istny kolorowy zawrót głowy!
Dla osób ceniących sobie minimalizm z pewnością do gustu przypadnie wiejski ogród na skarpie.
Nie warto ograniczać się tylko do zadbanych trawników, lepiej dać ponieść się wyobraźni i kreatywności i stworzyć nowoczesną skarpę, być może inspirowaną projektami uznanych architektów ogrodów.
Zagospodarowanie skarpy roślinami i dekoracjami to jeszcze nie koniec pracy. Nowoczesna skarpa nie może obejść się bez tarasów wypoczynkowych wykonanych z drewna lub kamienia, na których stworzymy miejsce do relaksu. Trzeba zadać sobie również pytanie czy chcemy, aby była to tylko efektowna ozdoba przydomowej przestrzeni, czy ma służyć również za strefę relaksu?
Warto zatem podejść do skarpy z otwartym umysłem i znaleźć optymalny projekt ogrodu. Nawet spore wzniesienie da się bowiem zagospodarować. Przede wszystkim zależne jest kąta nachylenia – im bardziej stromy stok, tym trudniej budować na nim tematyczne tarasy.
Zagospodarowanie skarpy – jaką roślinnością je obsadzić?
Jakie rośliny sprawdzą się tam najlepiej?
Najpiękniejszą ozdobą każdego ogrodu są oczywiście rośliny, ale czym obsadzić skarpę?
Na skarpie warto zasadzić gatunki, które cechują się gęstym i zbitym systemem korzeniowym, dzięki czemu dodatkowo utrwalą glebę i ją zabezpieczą.
Ponadto najlepiej prezentują się niskie gatunki kwiatów i krzewów. Przed wyborem odpowiedniej rośliny zaobserwuj stopień nasłonecznienia skarpy.
Oczywiście, w aranżacji ogrodu na wzniesieniu zawsze trzeba brać pod uwagę konkretne warunki pod względem gleby, wilgotności podłoża i wyboru zacienionego lub słonecznego stanowiska (nie każda bowiem roślinka lubi stanowiska słoneczne po stronie południowej lub stanowiska zacienione od północy a inne w cieniu), dopasowane do potrzeb danego gatunku. Nie wszystkie okazy mogą rosnąć na suchych zboczach, wyeksponowanych na działanie wiatru.
Na skarpie świetnie będą prezentować się takie odpowiednie rośliny jak:
- Szczodrzeniec – krzew o płożącym pokroju. Kwitnie obficie, a jego motylkowate kwiaty są purpurowo-różowe z fioletowym obrzeżeniem. Liście sezonowe, małe, zielone – u podstawy pędów trójlistkowe, a u góry pędów pojedyncze. Owocem są ciemnobrązowe strąki. Dobrze rośnie także na suchych zboczach;
- Rokitnik zwyczajny – wysoki krzew, który osiąga nawet 5 metrów wysokości. Pochodzi z gatunku roślin oliwnikowatych, a jego owoce mają okrągły kształt i pomarańczowy kolor. Wytwarza się z nich np. przetwory i nalewki, a nawet jogurty. Rokitnik znany jest także z właściwości leczniczych.
- Floks szydlasty – kwitnie na fioletowo i osiąga do 10 cm wysokości. Zimą wymaga okrycia, lecz świetnie radzi sobie w szczelinach murów i na schodkach,
- Serduszka – paprociowate liście mają kształt serca, stąd też nazwa rośliny. Serduszka rośnie na wysokość ok. 60 cm. Najczęściej występuje w kolorze różowym lub białym,
- Irga płożąca – ogród ze skarpą wymaga właśnie takich roślin zadarniających,
- Smagliczka skalna – bylina powinna rosnąć na stanowiskach słonecznych – wtedy najobficiej kwitnie. Odpowiednie są wystawy południowe. Preferuje podłoża przepuszczalne, średnio żyzne, kamienisto-piaszczyste z dużą zawartością wapnia. Gatunek jest mrozoodporny,
- Bodziszek czerwony – dobrze rośnie szczególnie w miejscach kamienistych i suchych. Jego piękne, czerwone liście stanowią świetną ozdobę każdego ogrodu. Z daleka może przypominać wrzosy,
- Pięciornik krzewiasty – jako roślinę okrywową sadzimy go w odstępach 70-80 cm. Pięciorniki krzewiaste rosną dość powoli, ale mogą zdobić ogród nawet kilkadziesiąt lat,
- Żagwin – to doskonała bylina na rabaty, skalniaki i do obsadzania ogrodowych murków. Jej ozdobą są pojawiające się na przełomie kwietnia i maja liczne różowe lub fioletowe kwiaty, które prawie całkowicie zasłaniają liście, tworząc na rabacie lub skalniaku przepiękną, barwną plamę,
- Dąbrówka rozłogowa – niska, silnie rozgałęziająca się bylina, rośnie kępami, tworzy płożące, zakorzeniające się nadziemne rozłogi o długości do 30 cm, kwiaty niebieskofioletowe, sporadycznie różowe lub białe, zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi, dąbrówka jest bardzo ekspansywna,
- Barwinek pospolity – to roślina odporna na mrozy. Posiada delikatne kwiaty o barwie fioletowej. Kwitnie od kwietnia do sierpnia. Potrzebuje nieco cienia,
- Berberys – berberysy cierniste krzewy, który kwitnie od maja do czerwca. Rośnie on nawet w trudnych warunkach, dlatego doskonale sprawdzi się na skarpie,
- Jałowiec płożący – to jedna z najwartościowszych iglastych roślin okrywowych sadzonych w ogrodach przydomowych oraz na terenach zieleni publicznej. Krzewy w szybkim tempie tworzą niskie gęste dywany o niebieskawym zabarwieniu. Nadają się do sadzenia na rabatach, skarpach, skalniakach oraz uprawy w pojemnikach. Można posadzić też inne mniejsze iglaki.
- Pierisy ciekawa zimozielona roślinka wrzosowata, pieris uprawia się podobnie jak różaneczniki, dlatego często sadzi się go razem z tymi krzewami na jednej rabacie,
- Hortensje – to kolejne bardzo efektowne krzewy, których piękno sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie,
- Kaliny,
- Azalie,
- Pnącza,
- Kocimiętki,
- Lawendy,
- Trawy – trawy ozdobne zdobyły ostatnio ogromną popularność, warto wiedzieć, że trawy posadzone w dobranym dobrze dla nich miejscu rosną bez większych problemów i nie chorują. Pielęgnacja również nie jest trudna, bez konieczności większej pielęgnacji,
- aby skarpa prezentowała się efektownie cały rok, warto wzbogacić ją o iglaki oraz rododendrony, które podobnie jak róże dostępne są w wielu kolorach,
- Rośliny cebulkowe, które kwitną od pierwszych dni wiosny aż do mrozów;
Od rodzaju podłoża zależy sposób aranżacji tej części ogrodu w roślinność. Niektóre rośliny są kwaśnolubne inne lubią podłoża żyzne, próchniczne i przepuszczalnego albo podłoża ubogie piaszczysto – kamieniste i przepuszczalne.
Ponadto hodowla roślin na skarpie jest znacznie trudniejsza ze względu na ograniczony dostęp, szybkie odpływanie wody i różny stopień nasłonecznienia skarpy. Warto jednak wiedzieć, że tak ukształtowana posesja niesie ze sobą także wiele zalet.
Zaprojektuj jej oświetlenie na skarpie
Już wiesz, jak będzie wyglądała Twoja skarpa w ogrodzie? Jak zagospodarować ten teren i wzbogacić go oświetleniem? Jeśli przez skarpę przechodzi jakaś ścieżka lub schody, ciekawy sposób będzie dobrze je oświetl lampami.
Ciekawe lampy warto zaaranżować również na mniejszych skarpach wykorzystanych na pojedyncze rabaty czy skalniaki. Dzięki nim Twoja największa ozdoba ogrodu będzie dobrze widoczna także po zachodzie słońca.
Z kolei jeśli na skarpie zaaranżowałeś taras ze strefą wypoczynkową, dodatkowe jej oświetlenie jest obowiązkowym elementem aranżacji.
Skarpa w ogrodzie – jak ją umocnić?
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na umocnienie. Nie ulega wątpliwości, że wysoką skarpę w ogrodzie należy zabezpieczyć.
Opady deszczu mogą w innym wypadku doprowadzić do osuwania się podłoża, co zepsuje cały wypracowany efekt. Ponadto, osunięcie ziemi może jednocześnie zniszczyć Twoje wieloletnie uprawy, a tego z pewnością chcesz uniknąć.
Jak umocnić pionową skarpę w nowoczesnym ogrodzie, aby mieć pewność, że nie dojdzie do opisanych wyżej sytuacji?
Pamiętaj najlepiej umocnić skarpy w ogrodzie przy użyciu specjalistycznych podkładów kolejowych. Przydatne okażą się również duże głazy, które wbijesz w ziemię.
Do zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem stosuje się także murek oporowy wykonany z granitu. Alternatywę stanowi dla niego murek z piaskowca. To nie tylko praktyczne, ale i ozdobne.
Zdarza się, że zabezpieczenie skarpy w ogrodzie stanowi czarna włóknina. Pokrywa się nią niemal całą skarpę z wyłączeniem fragmentów ziemi, gdzie w przyszłości będą posadzone rośliny. Trzeba najpierw zatroszczyć się o glebę, czyli pozbyć się niechcianych chwastów. Może się bowiem okazać, że po upływie czasu przebiją się one przez agrowłókninę, będzie wyglądać to nie ładnie.
Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie w inny sposób?
Może warto pomyśleć o schodach terenowych do wzmocnienia skarpy? Z pewnością okażą się funkcjonalnym elementem.
Jeśli już stawiasz na schody w ogrodzie do zabudowania skarpy, to koniecznie zadbaj o to, aby pasowały z otoczeniem. Jest tu wiele możliwości.
Do wyboru są schody wykonane z betonu bądź klinkieru. Wydaje się jednak, że najbardziej subtelnie zaprezentują się schody z kamienia. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli zdecydujesz się na ich oświetlenie. Ma to także aspekt praktyczny – po zachodzie słońca łatwiej będzie Ci poruszać się po ogrodzie.
Skarpa w ogrodzie – o czym jeszcze warto pamiętać?
Skarpa w ogrodzie zaprojektowana, rośliny wybrane… o czym jeszcze musisz pamiętać? Grunt to zapamiętać o ich pielęgnacji!
Pielęgnacja ogrodu na skarpie
O czym pamiętać? Większości przypadków pielęgnacja stanowi pewne wyzwanie, nie jest to jednak coś, z czym nie można sobie poradzić. Oczywiście łatwiej zadbać o rośliny, a zwłaszcza o trawnik. Ogród na skarpie jest nieco bardziej żmudny. Podstawa to jednak wybór odpowiednich roślin.
Pamiętajmy nie każda roślina dobrze poradzi sobie w zacienieniu, a na skarpie o nie łatwo. Rozsądnie należy także wybierać rośliny pod względem ich późniejszego wzrostu. Wysoki krzew umieszczony na górze skarpy sprawi cień na niższe warstwy, a w efekcie na zasadzone tam rośliny. Wysokie drzewa raczej nie będą dobrym rozwiązaniem.
Na szczycie warto posadzić rośliny najbardziej ozdobne, a to z prostego względu, że będą najbardziej widoczne. Musisz także mieć na względzie fakt, że mimo iż skarpy wprowadzają dynamikę do ogrodu, to niestety łatwo ulegają erozji pod wpływem czynników atmosferycznych.
Ogród na skarpie to pewne wyzwanie pod względem aranżacji i późniejszej pielęgnacji. Wydaje się jednak, że końcowy efekt wart jest poświęcenia czasu. Niemniej, już na etapie planowania warto poradzić się architektów krajobrazu, chociażby co do rodzaju roślinności, która dobrze sprawdzi się w tak specyficznych warunkach oraz zaczerpnąć ich inspiracje i pomysły. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój ogród będzie prezentował się wyjątkowo i to niezależnie od pory roku. Cały dom i otoczenie jego zyska na jakości.
Pamiętajmy o tym, że wykonanie ogródku na pochyleniu ma cieszyć oczy, a nie absorbować całe dnie na pielęgnację, dlatego zagospodarowanie skarpy powinno ograniczyć się do raczej mało wymagających gatunków.
Nowoczesny na skarpie ogród, czyli dodatkowe dekoracje na skarpy ogrodowe
Oprócz zabezpieczenia skarp w ramach aranżacji ogrodu warto także zadbać o ich walory estetyczne. Wpływają na to oczywiście rośliny. Warto także w tej części ogrodu stworzyć przyjemne miejsce do rekreacji. Ciekawym pomysłem może być na przykład budowa tarasu, wyposażonego w wygodne meble ogrodowe.
Co może się stać elementem zdobiącym skarpę? Warto umieścić na niej lekkie dekoracje. Mogą to być na przykład rzeźby. Choć część wzniesienia można przeznaczyć na minimalistyczny ogród żwirowy, który w połączeniu z roślinami płożącymi daje spektakularne rezultaty.
Dzięki temu tworzy się odizolowaną przestrzeń do wypoczynku w pięknym miejscu dla właściciela ogrodu, jego rodziny i gości, z dala od ulicznego zgiełku i ciekawskiego wzroku nieproszonych osób.
Stroma skarpa – Podsumowanie
Skarpa w ogrodzie – problem czy wyzwanie? Ani jedno, ani drugie. Wystarczy kilka prostych trików, by okiełznać tę przestrzeń.
Skarpa w nowoczesnym ogrodzie nie musi wcale być problemem, który trzeba zrównać z ziemią. Wykorzystaj ciekawe ukształtowanie swojego terenu i stwórz niezwykły ogród z niewielkim wodospadem, czy obłędnymi tarasami i rabatami w różnym stylu.