Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Własny dom to marzenie wielu ludzi. Pozwala na prywatność, niezależność, daje możliwość decydowania o rozmieszczeniu kluczowych pomieszczeń i lokalizacji. Dom można budować samodzielnie, ale to długi i żmudny proces. Wiele osób wybiera opcję budowy domu pod klucz. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Kiedy warto zdecydować się na budowę domów pod klucz? 

Dom pod klucz – co to oznacza?

Budowa domu pod klucz to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Jest alternatywą do zakupu budynku w stanie deweloperskim. Stan deweloperski nie nadaje się do zamieszkania, wymaga jeszcze wielu prac. Tak oddany dom ma jedynie tynki wewnętrzne i zewnętrzne, drzwi wejściowe, okna i parapety, posadzkę betonową, a także rozprowadzoną instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą itp. Wybór domu budowanego pod klucz to bardzo wygodna opcja, ponieważ budynek jest gotowy do zamieszkania. Potrzebne są jedynie meble i dekoracje, aby lokatorzy mogli się wprowadzić. W ten sposób buduje się zarówno domy drewniane, domy murowane, jak i budynki o konstrukcji szkieletowej. Do wyboru są różne projekty domów, dzięki każdy może znaleźć idealny dom jednorodzinny. 

Jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz? 

Budowę domu pod klucz wykonuje jedna, wybrana firma, która zajmuje się wszystkimi wymaganymi pracami i wykonuje kolejne etapy budowy. W zakres prac wchodzi:

 • stan surowy otwarty, czyli fundamenty, ściany i konstrukcja dachu;
 • stan surowy zamknięty, czyli  montaż okien, drzwi, instalacja, konstrukcja dachowa z pokryciem;
 • stan developerski, który obejmuje podstawowe wykończenie, tzn. tynki wewnętrzne i zewnętrzne, przygotowanie ścian do malowania, montaż drzwi wewnętrznych, montaż grzejników;
 • stan pod klucz, który może się różnic, w zależności od wybranego standardu. 

W zależności od potrzeb i możliwości finansowych klienci mogą wybrać różne standardy wykończenia. Budowa domów jednorodzinnych w wersji podstawowej obejmuje takie prace jak: 

 • położenie podłóg; 
 • pomalowanie ścian; 
 • montaż drzwi wewnętrznych; 
 • biały montaż urządzeń sanitarnych.

Aby zminimalizować wydatki, domu można wybrać standardowe materiały, z niższej i średnie półki. Osoby, które mogą pozwolić sobie na większe koszty związane z budową domu, mogą zdecydować się na wersję rozszerzoną lub standard. W tym wypadku klienci mogą zdecydować się materiały wysokiej jakości, a także wybrać indywidualny projekt. W tych wersach możliwy jest montaż oświetlenia, zabudowy meblowej, a nawet sprzętu AGD. 

Zalety budowy domu pod klucz

Duża zaletą budowy pod klucz jest to, że nie trzeba szukać fachowców do wykonania poszczególnych etapów. Nad wykonaniem prac czuwa jedna firma, która ma swoich wykonawców, elektryków, stolarzy czy hydraulików. Prace przebiegają sprawnie, wiele robót można wykonywać jednocześnie, a to pozwala szybciej ukończyć i oddać lokal.

Inne zalety budowy domu pod klucz to:

 • krótszy czas budowy, 
 • możliwość określenia aranżacji wnętrza przed rozpoczęciem prac, 
 • z góry znany koszt budowy, 
 • oszczędność czasu, 
 • mniejszy stres,
 • bezpieczeństwo, ponieważ na prace przysługuje rękojmia, a na materiały gwarancja. 

Koszt budowy domu pod klucz jest o ok. 20% wyższy niż domu w stanie deweloperskim. Warto jednak wziąć pod uwagę, że firmy mają tańsze materiały, mogą liczyć na rabaty w sklepach budowlanych. Ogromnym plusem jest to, że klient nie musi się niczym zajmować, stresować, szukać potrzebnych materiałów. Odbiera gotowy dom, w którym od razu może zamieszkać. 

Jak wybrać firmę do budowy domu pod klucz?

Wybierając firmę, która zajmie się budową domu pod klucz, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Ważne, aby już na początku ustalić dokładny zakres prac, a także termin ich wykonania. Warto sprawdzić zakres prac wykończeniowych, a także dowiedzieć się, czy prace obejmują również roboty wokół posesji np. wykonanie ogrodzenia, czy montaż bram. Aby upewnić się, że firma jest solidna i terminowa, należy sprawdzić opinie poprzednich klientów, obejrzeć wcześniejsze prace. Na stronie https://www.danwood.pl/pl/wohnart/ można skorzystać z szerokiej gamy projektów wykończenia wnętrz i wybrać wnętrze swoich marzeń. Warto również porównać ceny za kompleksową usługę. Cena domu zależy od wielu czynników m.in. metrażu, rodzaju dachu, powierzchni fundamentów, liczby kondygnacji, standardu wykończenia. Cena wyliczana jest na podstawie przyjętej stawki za metr kwadratowy. Na warszawskim zaciszu czy w okolicach Krakowa klienci będą musieli zapłacić więcej niż w Elblągu, Słupsku czy Zamościu.  

Budowa domu pod klucz to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zbudować dom, ale nie mają czasu na doglądanie budowy czy szukanie potrzebnych materiałów. Wszystkie obowiązki są przerzucone na wykonawcę, klient nie musi się o nic martwić, może tylko sprawdzać postęp prac i czekać na nowy dom. 

Scroll to Top