Style ogrodów

Jak urządzić ogród?

Istnieje kilka aranżacyjnych sposobów na ogród, które sprawdzą się niemal w każdej sytuacji. Np. drewniany płotek, schody, oświetlenie ogrodowe, oczko wodne, staw, fontanna, trawnik, żywopłot, drzewa (owocowe, liściaste, iglaste) i krzewy również skarpa.

Co posadzić przy ogrodzeniu? Oto kilka sprawdzonych roślin i gatunków: tuja, modrzew, cis, świerk, cyprysik, rdest oraz różnego rodzaju pnącza.

Na co zwrócić uwagę planując ogród dla siebie?

  • Do czego ogród będzie służył,
  • Potraktuj ogród jak pomieszczenie,
  • Najważniejsze, pamiętaj, że roślinki rosną!
  • Utwórz plan ogródka i trzymaj się go,
  • Jeżeli jednak nie masz czasu lub po prostu chęci na projektowanie ogrodu samemu, możesz skorzystać z usług eksperta, który zrobi to za Ciebie, ale samodzielnie planowanie ogrodu może być dużo bardziej satysfakcjonujące.

Zatem zanim przystąpisz do sadzenia roślinek w ogródku, koniecznie wykonaj szczegółowy plan – trzymając się takiego przemyślanego projektu, będziesz mieć pewność, że stworzysz piękny oraz funkcjonalny ogród i taras.

Style ogrodów – szukanie własnego charakteru ogrodu

Dla wielu osób chcących założyć swój wymarzony ogród wybranie odpowiedniego stylu może być nie lada wyzwaniem. Nie jest to łatwe, nawet dla profesjonalnych ogrodników i architektów krajobrazu. Każdy sposób „rządzi się swoimi prawami”, dominują w nim różne gatunki roślin oraz elementy małej architektury ogrodowej. Wszystkie te elementy muszą ze sobą harmonizować. Nie jest ważna idealna dokładność, lecz uchwycenie klimatu danego stylu.

Zanim posadzisz w swoim ogrodzie drzewa i krzewy, zastanów się dobrze, czemu ma służyć ogród i jak chcesz wykorzystywać przestrzeń wokół domu. Zaplanuj swoją działkę tak, aby przede wszystkim odpowiadał Tobie i Twojej rodzinie. Weź pod uwagę Wasz styl życia, Wasze potrzeby i możliwości późniejszej pielęgnacji. Nie sztuką jest założenie pięknego ogrodu z wieloma kolorowymi roślinami, jeśli nie znajdziecie czasu aby je pielęgnować.

Zanim wybierzesz swój charakter przyszłego ogrodu: Zastanów się czy masz czas i chęci, aby pielęgnować rośliny, czy raczej wolałbyś ogród wymagający jak najmniejszych nakładów pracy. Wybór stylu ogrodu to trudne zadanie.

Jakie najpopularniejsze style ogrodowe królują w polskich domach?

Czym charakteryzują się poszczególne style ogrodowe? Poniżej wymieniono najpopularniejsze style w aranżowaniu ogrodów.

Najpopularniejsze style ogrodowe w ostatnich latach w polskich ogrodach wybija się szczególnie kilka tendencji i nurtów w projektowaniu przydomowych i zielonych terenów.

Zatem style ogrodowe zdzielimy na:

W stylu japońskim

Co pojawia się w ogrodach japońskich?

Ogrody japońskie to ogrodnicza perfekcja w każdym calu. Nic w nich nie jest przypadkowe, a każdy element dopracowany jest w najdrobniejszym szczególe. Wiele z nich ma swoją bogatą symbolikę – np. kamienie oznaczają niezmienność, woda – życie, a rośliny zimozielone – długowieczność.

Inspiracją ogrodów japońskich jest natura, dlatego też często są określane mianem miniaturowych krajobrazów. Najbardziej charakterystyczne elementy to: zróżnicowana rzeźba terenu, woda lub fontanny, kamień naśladujący skały oraz wzorowane na przyrodzie kompozycje roślinne. Cechuje je spokój i elegancja ale przede wszystkim prostota i asymetria.

Ogród w stylu japońskim to dużo zieleni oraz ozdoby, na przykład nieregularne głazy, latarenki lub wizerunek Buddy.

Ogród japoński dużą zaletą ich jest to, że można go założyć nawet na bardzo małej powierzchni. Roślinki to głównie niewielkie drzewa i krzewy. Królują klony palmowe oraz drzewka bonsai o fantazyjnych kształtach.

W stylu francuskim

Ogród w stylu tym to doskonała propozycja dla osób, które cenią uporządkowany krajobraz. Ogród francuski jest symetryczny i przewidywalny – pod tym kątem. Francuski ogród stanowi świetne połączenie regularnych, mocno strzyżonych drzew i krzewów, z mocno kwitnącymi kwiatami. Tworzone w ogródku partery ogrodowe można podziwiać spacerując po żwirowych ścieżkach. Jednak przez brak cienia w ogródku, najlepiej spacery te odbywać rano lub wieczorem.

Ogród w stylu francuskim – cechy jakimi się wyróżnia to przede wszystkim regularny układ. Ogród francuski jest regularny, a jego przebieg jest wygląd jest połączeniem prostych, surowych, strzyżonych roślinek, które układają się w malownicze partery ogrodowe.

Ogromnie charakterystyczną cechą ogrodów w tym stylu są elementy roślinne takie jak strzyżone żywopłoty, formowane szpalery czy obwódki rabat, lub finezyjnie przysięgę bryły roślinności, naśladujące ciekawe naturalne lub geometryczne elementy. Strzyżenie roślin dawało pozorną kontrolę nad otoczeniem.

Ogrody te są perfekcyjnie zadbane, a wywodzą się wprost z pałacowych ogrodów francuskich. W związku z tym ewentualnie dedykowane są dla dużych działek, gdzie można tworzyć układy alejek, placów i kompozycji roślinnych, przeplatanych fontannami i rzeźbami.

Do cech ogrodów francuskich możemy zaliczyć żwirowe ścieżki – które prowadzą nas po ogrodzie. Najczęściej wykonane z jasnego żwiru, były czytelnym wyznacznikiem, w jaki sposób należy po ogródku się poruszać.

Reasumując, do cech kwiatowego raju francuskiego możemy zaliczyć: regularny, symetryczny układ, rośliny strzyżone w geometryczne wzory, szpalery, żywopłoty, żwirowe ścieżki o jasnej nawierzchni, donice, labirynty, zbiorniki wodne będące przedłużeniem osi widokowej, rzeźby, meble żeliwne oraz łukowe konstrukcje nad ścieżkami.

Ogród w stylu francuskim – rośliny jakie wybierano musiały przede wszystkim dobrze znosić cięcie. Doskonale sprawdzał się więc bukszpan, cis, grab. Wybierano także gatunki kwitnące, którymi wypełniano rabaty – na przykład róże, lawendę, jednoroczne o długim kwitnieniu – jak begonie czy aksamitki. Stawiano także na gatunki płożące, ozdobne z liści. Rabaty kwiatowe w tych ogrodach w stylu miały uporządkowany układ – były sadzone w sposób od najniższej do najwyższej, starano się je skomponować kolorystycznie.

Styl wiejski oraz naturalny

Ogród wiejski i naturalny to kolejny przykład działki, który jest zupełnym przeciwieństwem ogródków nowoczesnych. W stylu wiejskim nie znajdziesz równo przystrzyżonych trawników czy wymodelowanych jak od linijki rabat. W tym stylu wręcz przeciwnie – dominują naturalne materiały, trawniki przypominające łąki, zakątki pełne kwiatów, ziół i warzyw oraz krzewy owocowe przydomowy sad. Wiejski styl to kolorowe rabaty, ale o nieregularnych kształtach i naturalnym pokroju.

Ogród zdecydowanie wpisujący się w krajobraz wiejski, z niewielką ilością roślin iglastych, który w prawdziwej formie ciężko zrealizować na miejskim osiedlu. Stąd też polecany dla osób, którym nie przeszkadza pozorny nieład, przebijające się tu i tam chwasty oraz mnogość wszelkiego rodzaju kolorowych roślin i kwiatów.

Ogród w stylu wiejskim czy naturalnym – sielanka i przytulność, bliżej mu naturze. Można nazwać również jako ogród nieformalny – najprostszy i najwygodniejszy.

Styl nowoczesny

Ogród nowoczesny to elegancki, minimalizm ogrodu, w którym dekoracyjna zieleń spełnia znacznie mniejszą rolę, zwykle jest zdominowana betonowymi, kamiennymi lub drewnianymi nawierzchniami. Panuje harmonia i porządek. Ogrody nowoczesne szczególnie dobrze sprawdzają się na mniejszych, miejskich działkach, w otoczeniu budynków o nowoczesnej architekturze.

Ogród nowoczesny ma za zadanie nie generować niepotrzebnej pracy. Ogrody zaprojektowane według jego zasad są uporządkowane i oszczędne w formie.

Aranżacja ogrodu nowoczesnego pozwala na swobodny dobór materiałów. Możemy wykorzystać zarówno materiały takie jak: żwir czy drewno, jak i surowy beton, szkło, gabiony, stal czy plastik, ale też ozdobne kamienie.

Jeżeli przestrzeń i budżet na to pozwalają, w ogródku w stylu nowoczesnym można wstawić basen lub zagospodarować duży taras oraz oczka wodne. Nie może tam zabraknąć też miejsca na meble ogrodowe.

Ogrody nowoczesne bazują na funkcjonalizmie i prostej, często oszczędnej formie. Najczęściej są dość mocno powiązany z architekturą budynku. Charakterystyczna dla nich jest geometryczna forma i powściągliwość aranżacji.

Przestrzeń takiego ogrodu zazwyczaj podzielona jest na małe przeplatające się pola w postaci geometrycznych zagonów, odcinków ścieżek, schodów, podestów i murków. W efekcie otrzymujemy ciekawą i przyjemną dla oka mozaikę.

Pamiętajmy również, że nowoczesny ogródek to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim wysoka funkcjonalność i wygoda dla wszystkich użytkowników.

Styl romantyczny

Ogród w stylu romantycznym to kolejny ogród o nieregularnej formie. Cechuje się tajemniczością, licznymi ustronnymi zakątkami, altanami i luźno rosnącymi, zwisającym roślinami, które wprowadzają elementy naturalności i lekkiej zadumy.

W ogrodach tych bardzo często występują elementy kamienne, wodne, oraz dominują spokojne kolory, które mają wpływać uspokajająco i relaksacyjnie.

Ogrody romantyczne również pasują do działek wiejskich, podmiejskich, osłoniętych naturalnym krajobrazem. Ponadto lepiej sprawdzają się na działkach większych, gdzie możliwe jest tworzenie różnych ustronnych zakątków.

W stylu angielskim

Ogrody w stylu angielskim kładą nacisk na asymetrię, swobodę, wielobarwność i naturalność.

Charakterystycznym elementem ogrodu angielskiego jest wypielęgnowany trawnik, rozłożyste drzewa, krzewy i pełen kolorowych kwiatów. Przepełnione krzewami pnących róż.

Jego wnętrze z reguły podzielone jest żywopłotami i trejażami na kameralne pokoje. Gąszcz roślin, masa gatunków i kolorów, bujnie rozrastające się gałęzie i liście.

Rośliny i ich układ są tak dobrane, by tworzyły namiastkę naturalnego pejzażu. Żaden szanujący się angielski ogród przydomowy nie może obyć się bez płotków, altan, tyczek i pergoli, na których wspierać się będą rozmaite pnącza.

Ogród angielski charakteryzują się mnogością róż, liczne pnącza pokrywają ściany a nawet pnie drzew. Barwne rabaty z ogromną ilością roślin oraz bylin, nasadzanych piętrowo a także łąki kwietne czy trawy ozdobne.

W ogrodach angielskich znajdziemy liczne elementy małej architektury takie jak: rzeźby, obeliski, zegary słoneczne oraz donice z kompozycjami roślinnymi. Styl angielski charakteryzują go również romantyczne elementy np.: kamienne murki, rzeźby w zaroślach,  ścieżki wykonane z cegły, strumyki czy kaskady.

Ogród angielski jest idealnym wyborem dla osób lubiących romantyczną oraz nastrojową scenerię.

Rustykalny

Ogród w stylu tym to ma przytulny i swobodny charakter – taki jest właśnie ogród w stylu rustykalnym. Urządzony w taki sposób, aby sprzyjać spotkaniom z bliskimi i obcowaniu z naturą. Układ jest dynamiczny – rośliny możemy sadzić, a elementy małej architektury stawiać gdzie tylko chcemy. Nie trzeba podporządkowywać się żadnym ściśle określonym regułom ani zasadom. Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy kierować się wyczuciem.

Rustykalny styl ogrodowy ze względu na kompozycję czasem może kojarzyć się ze stylem wiejskim. Pojawia się w nim wiele gatunków roślin, głównie kolorowych kwiatów, udział roślin iglastych jest znikomy. Nie ma żadnych ograniczeń co do materiałów – w tym ogródku doskonale odnajdzie się zarówno drewno, kamień, jak i cegła. Projekt trudno będzie zrealizować na miejskim osiedlu, ale w wiejskie otoczenie, obok drewnianych domów wpisze się znakomicie.

Śródziemnomorski

Ogrody śródziemnomorskie kojarzą się nam z wakacjami, słońcem, bogactwem roślinności, aromatem ziół.

Ogród w stylu śródziemnomorskim to ogródek o charakterze typowo wypoczynkowym, gdzie możemy zrelaksować się na leżaku, rozkoszując się słońcem lub przechadzać się wśród ogrodowej architektury.

Styl śródziemnomorski to jedna z najbardziej pożądanych, jak i najtrudniejszych do osiągnięcia. Nie możemy zmienić naszego klimatu, możemy jednak za pomocą kilku trików i zabiegów stworzyć namiastkę słonecznego południa w naszym ogrodzie.

Ogrody śródziemnomorskie to ogrody suche, skąpane w słońcu, wymagające osłon murów lub budowli. Idealne rośliny kwitnące do ogrodów w stylu śródziemnomorskim to lawenda, kuflik, rozmaryn, agapant, bugenwilla, ołownik, prusznik, jaśmin nagokwiatowy, astry.

Ogród śródziemnomorski to połączenie barwy i przestrzeni, dominować w nim powinny kolory pastelowe, naturalne i ciepłe. Nawierzchnie mają kojarzyć się z wyschniętą ziemią, charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego.

Ogrody śródziemnomorskie to jednak nie tylko rośliny, ale też typowe dla tego rejonu świata elementy małej architektury np.: kamienne murki, schody, patia i placyki, terakotowe donice, dzbany i amfory, drewniane, białe lub niebieskie okiennice, montowane na ścianach budynków. Idealny dla wielbicieli słonecznego południa Europy, którzy w ogrodzie planują raczej wypoczywać niż pracować.

Charakter skandynawski

Ogród w stylu skandynawskim to jedna z ciekawszych ogrodowych propozycji, która łączy w sobie elementy stylu nowoczesnego i naturalnego. Mamy tutaj do czynienia z geometrią, funkcjonalnością, minimalizmem oraz nawiązaniem do otaczającego naturalnego krajobrazu.

W skandynawskim stylu rośliny są proste i łatwe w uprawie, dlatego nie trzeba mieć ręki do kwiatów, a i tak można się na niego zdecydować. Sadzi się je swobodnie, gdzie nam się podoba, niekoniecznie pod linijkę. Dominują tutaj ozdobne trawy, a także gatunki, które występują naturalnie w krajobrazie. Nie ma dużej różnorodności gatunkowej ani kolorystycznej, co nie oznacza, że jest monotonia.

Styl skandynawski dobrze prezentuje się na mniejszych, miejskich działkach, także takich w zwartej zabudowie. Będzie strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy nie mają zbyt dużo wolnego czasu, który mogliby przeznaczyć na prace ogrodowe.

To obecnie najpopularniejsze, ale oczywiście nie jedyne style ogrodowe. Wiele nurtów wzajemnie się przenika.

Style ogrodowe

Podsumowanie

Rośliny to jedne z ważniejszych spraw w każdym ogrodzie. To one podkreślają jego wygląd, określają styl i sprawiają, że ogród wyróżnia się z otoczenia.

Dlatego naprawdę warto poświęcić im szczególną uwagę i dokładnie zagłębić się w zagadnienie: jakie wybrać rośliny do ogrodu oraz jaki styl ogrodu będzie dla nas najpiękniejszy.

Niezależnie od tego nie można zapominać również o ogromnej ilości pięknych ogrodów, które specjalnie nie reprezentują żadnego charakteru, a mimo to wyglądają ciekawie i zachęcająco. W końcu urządzając ogród i planując nasadzenia, nie trzeba za wszelką cenę wpisywać się w określony styl.

Scroll to Top