Czysta woda w basenie
Jednym z ważniejszych aspektów w przypadku basenu jest wchodzie do czystej wody. W basenie ogrodowym mogą się pojawić nie tylko owady, czy inne insekty, lecz także różne odpady pochodzące ze znajdujących się obok drzew, roślin. Do ochrony oraz sterylizacji basenów w tym przypadku stosowane są liczne środki. Sprawiają one, że mamy nie tylko czysty basen, lecz także ma odpowiednie ph wody. Chemia basenowa, którą dodaje się do wody to chlor.
Dezynfekcja wody, a likwidacja drobnoustrojów
Dezynfekcja wody basenowej zapobiega zarówno mętnieniu wody jak i pojawieniu się śliskiego osadu. Dodatkowo dodanie chloru do basenu wpływa korzystnie na proces biologiczny, jakim jest niszczenie bakterii. W przypadku, kiedy mamy basen ogrodowy, który wbudowany jest w ziemie na stałe to niezależnie od wybranej metody dezynfekcji cieczy w basenie chlor należy dodać już przy pierwszym jego napełnieniu. Warto dodać, że zanim wlejemy wodę to należy wymyć podłogę w celu uniknięcia sytuacji pojawienia się grzybów na dnie basenu.
Jak dozować chlor do basenu ogrodowego?
Proces dezynfekcji wody w basenie ogrodowym za pomocą preparatów powinno się wykonywać stosując je bezpośrednio do niej lub z użyciem specjalistycznego urządzenia. Przy pierwszym napełnieniu basenu należy wlać większą dawkę środka do dezynfekcji cieczy.
Natomiast kolejną dawkę chloru powinniśmy dozować co 3 do 6 dni w tygodniu, gdyż wtedy będziemy mieć podczas kąpieli styczność z czystą wodą. Czyszczenie chemią basenową cieczy powinniśmy przeprowadzić wieczorem, kiedy nikt już nie będzie korzystać z basenu. Dodatkowo sam preparat, który będziemy stosować można zakupić w formie tabletek chloru lub granulatu.
Jak działa chlor dodawany do wody w basenie?
W momencie, kiedy zapomnimy przeprowadzić dezynfekcję wody nie tylko za pomocą szczotek, gąbek, czy myjki ciśnieniowej ze zbiornikiem na płyn, ale za pomocą dodanych do wody środków chemicznych to na naszej skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, przebarwienia, a nawet i grzyby oraz pleśń, a pływać nie będziemy w krystalicznie czystej wodzie.
Dlatego ważnym aspektem jest dodawanie chloru do basenu, gdyż w ten sposób jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych skutków, które generowane są przez zabrudzenia znajdujące się w wodzie. Dodatkowo po pewnym czasie ciecz robi się mętna i podczas organizacji domówki, grilla może jej wygląd być przeszkodą do skorzystania z basenu.
Proces chlorowania cieczy w basenie złożony jest z dwóch istotnych reakcji oksydacji, czyli utleniania oraz uaktywnienia dezynfekcji, czyli niszczenia bakterii. Ważne jest to, aby nie przekroczyć wyznaczonej normy, a informacje o proporcjach znajdziemy na opakowaniu.
Kontrola poziomu chloru, a baseny ogrodowe
Dozowanie chloru swoje początki w Polsce datuje na XIX i od tego czasu metoda ta jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na to, aby mieć czystą wodę. Odpowiednio stosowane takich środków chemicznych sprawia, że nie zagrażają one zdrowiu użytkowników basenu. Jednak środek ten poza zaletami, jakimi są walka z bakteriami oraz możliwość pozbycia się znajdujących w wodzie basenowej glonów ma też swoje wady.
Wysoki poziom chloru może doprowadzić do podrażnienia skóry oraz oczu, oraz pojawienia się innych drobnoustrojów. Staje się ona przy dłuższych kąpielach lekko pomarszczona i słucha. Powinniśmy pamiętać także o tym, że chlor ma wpływ na strukturę naszego włosa. Dlatego po wyjściu z basenu powinniśmy jak najszybciej o nie zadbać, szczególnie kiedy chcemy cieszyć się ich długowieczną trwałością.
Jak zatem sprawdzić, czy w basenie mamy odpowiednią ilość chloru? W celu skontrolowania stanu należy użyć testera do cieczy. Najpopularniejsze aktualnie są te pod postacią pasków kropelek lub tak zwane elektroniki. Optymalny poziom chloru powinien znajdować się w przedziale 1,0 a 3,0 mg na litr wody. Im wyższa temperatura cieczy i częściej używany jest basen, tym chlor powinien być na wyższym poziomie.
Chlor do basenu z czasem zmniejsza się gdy:
- W wodzie basenowej przebywamy często,
- Mamy do czynienia z zimną wodą i trzeba ją wymienić, lub w momencie, gdy spadł obfity deszcz,
- Proces ciągły nie zostanie zachowany i w odpowiednim momencie substancja nie zostanie dodana do wody basenowej.
Chlorowanie szokowe w basenach ogrodowy
Jest to czynność przyspieszająca chlorowanie wody basenowej. Niektórym tego typu aktywność może wydawać się dziwna lub niebezpieczna w kontekście chemii basenowej, ponieważ będziemy musieli użyć kilkukrotnie więcej chloru. Istnieją jednak pewne korzyści, jakie wykazywane są po zwiększeniu poziomu chloru w wodzie. Jednak należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu przed rozpoczęciem całego procesu. W niektórych przypadkach istotne może być również rozpuszczenie dużej ilości chloru w wiadrze z wodą.
Jak często wykonywać chlorowanie szokowe?
Zasada jest prosta wykonuje się go, gdy woda ulegnie pogorszeniu np. w momencie, gdy ciecz zaczyna robić się zielona. Tej metody nie stosuje się tak często jak ma to miejsce w przypadku zwykłego chlorowania. Czysta woda niestanowi także przeszkody do tego, abyśmy mogli nie dodawać chlor jednak po dodaniu dwukrotnej dawki będziemy musieli odczekać jak woda basenowa wejdzie w reakcje z chlorem, gdyż natychmiastowa kąpiel może wywołać szkodliwe skutki dla naszego organizmu.
Zawartość chloru w wodzie basenowej
W sklepie znajdziemy różnego typu chemię basenową do wody w formie tabletki multi chlor 20g do 5m3 wody, tabletki multi chlor 60g do 10m3 wody czy tabletki multi chlor 200g do 20m3 wody.
Jednak powinniśmy przyjąć odpowiednie proporcje takie jak: około 0,3 mg do 0,6 mg na litr wody, przy czym jedna tabletka chemii do basenu wystarcza na dezynfekcję około 2 metrów sześciennych powierzchni. Jest to bardzo istotny aspekt, gdyż powinniśmy zadbać o to, aby chlor w wodzie utrzymywał się cały czas na stałym poziomie. W basenie w trakcie pływania nie powinno być pływaka z chemią, a chlorem może być w tym czasie wypełniona jedynie pompa, gdyż w ten sposób działanie substancji nie będzie narażone