Zanim zobaczymy go w rzeczywistości, najpierw powstanie na papierze. Profesjonalne firmy ogrodnicze, które zajmują się zakładaniem ogrodów, właśnie od tego zaczynają swoją pracę – od projektu.
Dobry projekt ogrodu to podstawa
To projekt rzetelny, starannie wykonany, czytelny dla odbiorców ( nie zawsze projektant i wykonawca pracują w tej samej firmie). To projekt, który uwzględni i panujące w danym miejscu warunki, i potrzeby jego właścicieli lub użytkowników. To projekt zawierający rysunki techniczne, obliczenia, oznaczenia miejsc, gdzie będą przebiegać ciągi komunikacyjne, systemy oświetleniowe, nawadniania, gdzie będą rosły rośliny i jakie to będą gatunki.
Czym kieruje się projektant przygotowujący plan ogrodu?
Poradników jak zaprojektować ogród jest wiele. Szczególnie w internecie roi się od artykułów typu „10 zasad projektowania”, „7 wskazówek jak zaprojektować ogród”, „25 podstawowych zasad…”. My skupimy się na tych 5 najważniejszych.
5 złotych zasad planowania nowoczesnego ogrodu
Zasada numer 1 brzmi – poznaj dobrze teren. To bardzo ważna zasada – od wielości powierzchni, od panujących warunków glebowych, wodnych i klimatycznych, istniejących już nasadzeń drzew i krzewów będzie wiele zależało, np. ustalenie typu ogrodu. Zasada numer 2 brzmi – połącz prostotę, elegancję i funkcjonalność, podziel ogród na strefy. Ogród to miejsce, które ma być ozdobą posesji, dopełnieniem domu, a jednocześnie miejscem, gdzie wszyscy użytkownicy realizują swoje potrzeby, czyli jedni wypoczywają na leżaku, a drudzy grają w piłkę na trawniku. Zasada numer 3 to – wybierz odpowiednią roślinność. Powiedzieć, że wybór roślin ogrodowych jest duży to nic nie powiedzieć – w naszych ogrodach mogą przecież rosnąć rośliny z najdalszych zakątków świata. Cóż, kiedy w naszych warunkach najlepiej sprawdzają się i najmniej zawodzą gatunki rodzime. Co jeszcze istotne na tym etapie – warto określić kolorystykę roślin, by uniknąć wrażenia chaosu w ogrodzie oraz tak rozplanować dobór gatunków, by roślinność tworzyła piętra. Zasada numer 4 – stosuj nowoczesne rozwiązania. O, tak – żeby praca w ogrodzie nie była ciężka i nie wymagała poświęcenia dużej ilości czas, przydadzą się nowoczesne rozwiązanie np. automatyczny system nawadniania. Zasada numer 5 – pamiętać o środowisku. Ogród powinien być tak zaprojektowany, by stanowił część naturalnego ekosystemu.
Projektowanie ogrodów nie jest łatwym zadaniem – wymaga dużej wiedzy i dużego doświadczenia, umiejętności robienia pomiarów i znajomości programów umożliwiających tworzenie planów. Nie oznacza to, że przeciętny ogrodnik sam sobie z tym nie poradzi.
Więcej o projektowaniu ogrodów na www.ogrody.lodz.pl