Kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca

Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe są nieodłącznym elementem wystroju modnych i przytulnych wnętrz oraz towarzyszami naszej domowej codzienności. Ich bliska obecność ma znakomity wpływ na nasz komfort psychiczny, poprawia samopoczucie, odpręża, a w miejscach pracy wpływa na efektywność i niweluje zmęczenie.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują tyle samo słońca do rozwoju. Jest kilkanaście roślinek domowych, które nie mają dużych wymagań i świetnie poradzą sobie w słabo doświetlonych mieszkaniach.

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do cienia?

Często nie decydujemy się na rośliny w domu z obawy, że nie poradzą sobie w ciemnych miejscach. Na szczęście istnieją takie rośliny, które znakomicie sprawdzą się w cieniu. Nie musimy rezygnować z kwiatów domowych, gdy dysponujemy ocienionym wnętrzem. Najwięcej słońca wpada do wnętrz o wystawie południowej, a najmniej do tych o wystawie północnej.

Warto jednak mieć świadomość, że ilość słonecznych promieni zależy nie tylko od drogi słońca, ale zmienia się też w zależności od pory roku i oddalenia od okna oraz jego wielkości, dlatego należy wybierać rośliny, dopasowując je do konkretnych warunków oświetleniowych i nie upierać się na uprawę kochających słońce kaktusów na północnym parapecie a paproci na południowym oknie.

Kwiaty doniczkowe do ciemnych pomieszczeń

Oto rośliny, którym nie przeszkadza niedostatek światła:

Palmy do cienia

Palmy uwielbiają słońce. Nie wszystkie jednak palmy uprawiane w domu wymagają stanowisk z dużą ilością światła. W ciemniejszych miejscach z powodzeniem można uprawiać kencję, chamedorę, palmę biczową oraz złotowiec. Takie warunki bytowanie akurat tym palmom sprzyjają uprawie w ciemnych pomieszczeniach.

Zamiokulkas zamiolistny

To niezwykle łatwa w uprawie roślina. Zamiokulkas pojawił się w wielu domach i zyskał popularność również wśród osób, które nie czują się specjalistami z zakresu pielęgnacji roślinki. Powinien być uprawiany na stanowisku częściowo zacienionym. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 °C i wyższa niż 25 °C. Zimą nie można dopuszczać do wychłodzenia, ponieważ niskie temperatury sprzyjają utracie liści.

Podczas rozwoju zamiokulkas zamiolistny wytwarza kępy pierzastych, ciemno zielonych, błyszczących liści umiejscowionych na długich mięsistych ogonkach. Zamiokulkas to roślina trujące po spożycia. Z tego względu zamioculcas jest toksyczny dla kota i psa.

Trzymajmy tę roślinę doniczkową w miejscu niedostępnym dla naszych zwierząt. To roślina o zielonych liściach.

Dracena obrzeżona, smokowiec

W zależności od warunków i sposobu pielęgnacji może być nierozgałęziona lub krzewiasta. Ma tendencję do ogołacania się od dołu. Jej liście są długie.

Epipremnum

Świetnie znosi niedobór światła, ale warto pamiętać, że odmiany jasno ubarwione i pstrolistne korzystniej wybarwiają się przy dobrym oświetleniu. Z powodzeniem jednak epipremnum złociste zniesie gorsze warunki oświetleniowe i może być uprawiane w ocienionych pomieszczeniach.

Kalatea

W naturalnym środowisku rośnie w lasach tropikalnych z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Kalatea należy do roślin AIR SO PURE – usuwa zanieczyszczenia powietrza z toksyn i szkodliwych substancji. Niewskazana jest uprawa kalatei w pełnym słońcu – jej ozdobne liście tracą wtedy intensywne barwy, a końcówki mogą zostać poparzone. Jedynie na okres jesienno-zimowym musimy zapewnić kalatei nieco więcej światła, bo dni są krótkie i często pochmurne.

Filodendrony

Dobrze znoszą stanowiska ocienione. Trzeba jednak pamiętać, że jego nadmiar wstrzymują wzrost i nadmiernie się wyciągają. Dlatego najlepszym stanowiskiem jest dla nich północny parapet lub wschodni pokój z rozproszonym światłem słonecznym.

Monstera dziurawa

Monstery w środowisku naturalnym to rośliny tropikalne, które z powodzeniem można uprawiać jako ozdobną roślinę doniczkową. Odpowiedni będzie pokój, gdzie jest rozproszone światło. Nie może być jednak za ciemno, bo wtedy roślina zaczyna wytwarzać cienkie, wrażliwe łodygi i małe liście bez ozdobnych wycięć.

Jeśli chce się uprawiać monsterę w bardzo słonecznym pomieszczeniu, należy umieścić donicę jak najdalej od okna, aby roślina nie była narażona na bezpośrednie nasłonecznienie. Zbyt duża ilość światła powoduje, że liście bledną i są poparzone, a ich końce zasychają.

Skrzydłokwiat

Jest rośliną doniczkową, która cieszy się niesłabnącą popularnością i nieustannie ma wielu miłośników. Jego niewielkie wymagania, łatwość uprawy i nieocenione walory dekoracyjne sprawiają, że bardzo często trafia do zakupowych koszyków. To jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jego liście są zielone a kwiaty białe. Tworzy gęste kępy. W naturalnym środowisku rośnie w poszyciu lasów tropikalnych, a w uprawie pokojowej świetnie radzi sobie w ciemniejszych miejscach. Dodatkowo raczy nas długim i bardzo eleganckim kwitnieniem, które może trwać niemal przez okrągły rok. Kwiaty wymagają regularnego podlewania. Bardzo dobrze znosi przestawiania.

Sansewieria cylindryczna

Sansewierie to doskonałe kwiaty doniczkowe. Nie straszne są im: mała ilość promieni słonecznych słonecznego, suche powietrze oraz niedobór wody. Nie trzeba za często podlewać a wygląda pięknie. Adaptuje się do niemal do każdych warunków panujących w mieszkaniach. To mocna i wytrzymała roślina. Ozdobą roślinyciemnozielone liście z poprzecznymi paskami.

Bluszcze w różnych odmianach

Bluszcz jest stworzony na stanowiska ocienione. Brak światła im nie straszny. To roślina, która lubi także chłodniejsze pomieszczenia. Bogactwo odmian o jednolitym bądź pstrym wybarwieniu pozwala stworzyć atrakcyjne kompozycje z wielu tych roślinek. Pamiętajmy też o tym, by bluszcz miał stale wilgotne podłoże.

Aspidistra (żelazny liść)

To roślina, która z powodzeniem poradzi sobie w ciemnym miejscu i ozdobi je wyjątkowo eleganckim odcieniem zieleni. Należy przy tym do roślinek mało wymagających i wybaczy nam wiele zaniedbań. W naturze rośnie w ciemnych i chłodnych lasach Chin i Japonii, więc będzie wdzięczna za niewystawianie jej na działanie promieni słonecznych.

Paprocie domowe

Cieniste i półcieniste miejsca nieodłącznie kojarzą się z paprociami. To idealne rośliny do pomieszczeń o wystawie północnej, wschodniej, północno-zachodniej lub północno – wschodniej, przy czym lubią światło rozproszone czyli stanowisko półcieniste. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może prowadzić do spalenia i zniszczenia. Warto pamiętać, że większość paproci potrzebuje też dużej wilgotności powietrza. Paproć idealnie czuje się na otwartej przestrzeni, bez ścisku i bliskiego sąsiedztwa innych roślin. Do tej grupy należy również paproć epifityczna o popularnej nazwie łosie rogi.

Fitonia

To doskonała roślina do cienia. Nie lubi światła – od słońca dostaje piegów na liściach. Świetnie radzi sobie z brakiem światła w ciemnym pomieszczeniu. Odpowiada jej cień, może więc zdobić nawet ciemne zakamarki mieszkań. Niestety innym wymaganiom fitonii niełatwo sprostać: trzeba jej zapewnić wilgotne i ciepłe powietrze. Przesuszona szybko więdnie, a potem usycha.

Fiołek afrykański

Choć jego ojczyzną jest upalna Afryka, roślina z racji bytowania na górskich stokach wcale nie potrzebuje intensywnego słońca. Wystarczy jej słoneczko rozproszone. Zazwyczaj fiołek to stosunkowo niewielka roślinka, ma niewielki rozmiar.

Kaktusy i sukulenty niewymagające dużo słońca

Wśród tej grupy znajdą się też cienioznośne perełki – gatunki tolerujące słabsze oświetlenie. W szczególności należy tu wymienić np. Rhipsalis, potocznie zwany patyczakiem i Epiphyllum. Do roślin cienioznośnych zaliczamy też wilczomlecze trójżebrowe, haworsje, Stephania erecta. Zbyt częste podlewanie i nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni kaktusów i sukulentów, poza tym mięsiste liście gromadzą wodę na zapas.

Rośliny pnące i zwisające do cienia

Urządzając zielone wnętrza, które nie są skąpane w słońcu warto pamiętać, że mamy do dyspozycji nie tylko parapety, ale też przestrzeń w oddaleniu od okna. We wnętrzach dobrze oświetlonych, ale z dala od okna panują często podobne warunki oświetleniowe jak na północnym parapecie lub w jego okolicach.

Korzystając z kwietników, pionowych podpór, półek, mebli oraz wiszących makram można ozdobić ciemne miejsca pnączami oraz roślinami o zwisającym pokroju. W tej roli świetnie sprawdzą się bluszcze, kaskadowo przewieszające się paprocie, pnące filodendrony i epipremnum, fatsjoblusz lizjański, pieprz oraz fikus pnący.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne, czyli rośliny idealne do cienia – podsumowanie

Większość większość roślin doniczkowych do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dostępu do światła, by mieć ładne liście (ciemna zieleń). Te rośliny nie lubią cienia, a nawet półcienia! Właściciele mieszkań z oknami usytuowanymi od strony północnej i wschodniej mogą mieć więc problem z dobraniem roślin, które będą rosły bez dobrego nasłonecznienia.

Nie zawsze jednak możemy zapewnić im dostateczny dostęp do światła słonecznego. Czy trzeba wówczas zupełnie zrezygnować z posiadania roślin? Nic bardziej mylnego! W tej sytuacji warto postawić na kwiaty, które dobrze czują się w ciemnych pomieszczeniach.

Na szczęście istnieją rośliny cieniolubne, czyli takie, które nie potrzebują dużej ilości promieni słonecznych, aby prawidłowo się rozwijać. Np. kwiaty doniczkowe w łazience mogą czuć się bardzo dobrze z racji na panujące w łazienkach ciepło i wysoką wilgotność powietrza i jest małe nasłonecznienie. Plusem ciemnego pokojurzadkie podlewanie.

Ta grupa roślin nie ogranicza się tylko do tych typowo ogrodowych – wiele z nich możesz hodować także w mieszkaniu lub na balkonie. Wśród naszego zestawienia znajdują się cieniolubne kwiaty ogrodowe, jak i doniczkowe – kwitnące, pnące i wiszące. Podlewając, warto jest od czasu do czasu dodać do wody dawkę uniwersalnego nawozu do roślin zielonych.

Scroll to Top