Aptenia sercolistna

Czym jest aptenia sercolistna?

Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) to sukulent pochodzący z południowej Afryki. W swoim naturalnym środowisku rośnie w gruncie. W Polsce jest uprawiana jako roślina w doniczkach, gdyż jest zdecydowanie ciepłolubna.

Należy do rodziny przypołudnikowatych. Aptenia sercolistna w sprzedaży dostępna jest jako mieszaniec skrzyżowanych gatunków: Aptenia cordifolia i Aptenia haeckeliana.

Jak wygląda aptenia sercolistna?

Aptenia sercolistna (aptenia cordifolia) jest szybko rosnący sukulent pochodzącymi z Afryki Południowej.

Aptenia sercolistna nie osiąga dużych rozmiarów – dorasta do zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, ale jej rozgałęziające się, płożące, długie, wałeczkowate, mięsiste, drewniejące u podstawy, sztywne, ale kruche pędy mogą osiągać 50-60 cm długości. W naturze nawet do 2 m, ponieważ pędy aptenii rosną szybko.

Jakich warunków uprawy potrzebuje Aptenia cordifolia?

Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) to roślina stosunkowo łatwa w uprawie, ale z racji swego pochodzenia ma dość szczególne wymagania. Dwie zasadnicze rzeczy to: dużo słońca i mało wody. Pozostałe równie ważne informacje i warunki uprawy:

Stanowisko

Aptenia sercolistna lubi słońce, miejsca ciepłe i słoneczne. Preferuje jasne stanowiska, z dużą ilością światła. Mogą rosnąć w pełnym słońcu.

Niestety jest wrażliwa na mróz. Przeciętna temperatura niezbędna do prawidłowego wzrostu to od 10 – 25°C.

Na zimę najlepiej pomyśl nad umieszczeniem jej w miejsce o południowej wystawie. Aptenia jest rośliną pokojową, jednak na okres letni można wystawić ją na balkon lub taras (ale dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że minęło niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków).

Bardzo modne w ostatnim czasie do nasadzeń w pojemniku na balkonie z pelargoniami lub innymi roślinami wiosennymi i letnimi w ogrodzie.

Znosi też zacienienie, ale wtedy kwitnie bardzo słabo, a jej liście są dużo większe niż u tych uprawianych w słońcu.

Sadzona na dobrym stanowisku może rozrastać się pięknie tworząc zielone, kwitnące dywany.

Podłoże

Jak większość sukulentów aptenia wymaga lekkiego, przepuszczalnego, umiarkowanie żyznego, lekko wilgotnego podłoża z dodatkiem piasku lub drobnego żwirku, dlatego najlepiej uprawiać ją w ziemi do kaktusów i sukulentów, zapewniając na dnie donicy warstwę drenażu. Dobrze byłoby zapewnić właśnie podłoże przepuszczalne, dość luźne. Jeśli w ogrodzie mamy piaszczyste czy żwirowe miejsca, można ją posadzić właśnie tam, dodając zawczasu kompost.

Drenaż pod korzeniami jest też potrzeby roślinom uprawianym w gruncie, bo choć aptenie preferują bardziej wilgotne podłoże niż większość kaktusów i sukulentów (nie najlepiej znoszą suszę), nie tolerują wody zalegającej w pobliżu ich korzeni.

Zatem aptenia nie wymaga specjalnego podłoża – najlepiej, by było zbliżone do naturalnego. Jak większość roślin, dobrze będzie rosnąć w podłożu zasobnym w składniki odżywcze. Należy uważać jednak na zbyt obfite nawożenie – powoduje to, że roślina przestanie kwitnąć.

Podlewanie

Ze względu na to, że jest to afrykański sukulent, aptenia szczególnie nie wymaga obfitego podlewania. Roślinę należy podlewać oszczędnie, woda nie może zalegać na spodzie doniczki, nie służy jej nadmiar wody. Zimą roślinę możesz przetrzymać w warunkach domowych ograniczając podlewanie do minimum.

Jeśli uprawiamy ją w ogrodzie, raczej nie będzie wymagała podlewania.

  • Nawożenie

Aptenia nie potrzebuje natomiast systematycznego nawożenia. Możemy oczywiście zasilać ją od czasu do czasu niewielkimi dawkami nawozów dla kaktusów, gdyż zbyt intensywne nawożenie powoduje silniejszy wzrost pędów rośliny, ale znacząco ogranicza jej kwitnienie.

  • Pielęgnacja

Raz na jakiś czas warto wzmocnić aptenię nawozem mineralnym. Jednak zbyt intensywne nawożenie rośliny, może spowodować, że zmniejsza ona liczbę kwiatów jaką mogłaby wydać w danym roku.

Zimowanie

Aptenia to roślina ciepłolubna. Jest wieloletnia, ale nie daje sobie rady, gdy jest mróz, dlatego w miesiącach zimowych na podwórku zginie. Można uprawiać ją na dworze, jednak na zimę obowiązkowo należy wstawić ją do domu w nasłonecznione miejsce. Gdy zaczyna się wiosna, roślina zaczyna intensywnie rosnąć, ale z wystawieniem jej na zewnątrz warto się wstrzymać do połowy maja, kiedy będzie już naprawdę ciepło.

Choroby

Aptenię atakują szkodniki typowe dla każdego ogrodu (np. ślimaki) ale mogą ją też opleść wełnowce. Ze względu na małe listki rośliny, może być ciężko się ich pozbyć.

Aptenia nie jest też wrażliwa na choroby. Zmarnieć i umrzeć może głównie od nadmiaru wody, z tego powodu może też pojawić się na roślinie grzybica.

Aby odmłodzić roślinę, dobrze jest uszczykiwać sadzonki pędowe. Dzięki temu aptenia lepiej się krzewi, a dodatkowo zyskujemy nowe okazy, ponieważ roślina bardzo łatwo się ukorzenia.

Wysokość

Trudno mówić o wysokości, ponieważ sukulenty te są płożące. Uprawiana w pojemnikach ma przeciętną wysokość do 10 cm, ale długość pędów to około 60 cm.

Liście

Sercowate liście (stąd nazwa) są zielone, mięsiste i błyszczące, umieszczone na pędzie naprzeciwlegle. U różnych odmian mogą pojawiać się liście mniej sercowate, a zdecydowanie bardziej owalne.

Roślina ma pędy okrągłe, płożące, sztywne i jednocześnie kruche.

Kolor kwiatów

To rośliny ozdobne, zatem ozdobne są z kwiatów

Z kątów liści wyrastają najczęściej różowe kwiaty, u innych gatunków są jasnofioletowe. Natomiast u mieszańca można znaleźć wszystkie odcienie różowego przez czerwień do karminowo-fioletowego. Zdarzają się też kwiaty w kolorze białym, kremowym lub żółtym, ale w naszym kraju są jeszcze trudno dostępne. Tworzą się od czerwca do września.

Kwiaty są o igiełkowatych płatkach, ułożonych w kilku okółkach otaczających żółty środek.

Kwiaty aptenii pozostają otwarte w dzień, a zamykają się na noc i w dni pochmurne.

  • Termin kwitnienia

Sukulenty te jeśli wiosnę mamy ciepłą i słoneczną może wystartować już w końcu maja i kwitnąć wraz z przyrostem pędów aż do września.

Odmiany

Aptenia ma dwie popularne odmiany: Aptenia „Red Apple” oraz Aptenia cordifolia „Variegata”. Ta druga to odmiana aptenii różniąca się nieco wyglądem od jej klazycznej kuzynki. W przypadku „standardowej” jej liście są jasnozielone i dość jaskrawe, aptenia variegata ma natomiast liście ciemnozielone z jasną, kremową obwódką.

Rozmnażanie aptenii

Rozmnaża się przez sadzonki pędowe, liściowe, a także w sposób generatywny – z nasion.

Nasiona aptenii – kto je ma może je pod koniec marca wysiać. Sadzonki robimy od wiosny po koniec lata. Nie należy usuwać dolnych liści z aptenii, ponieważ taka rozsada jest bardziej kapryśną, silniej więdnie.

W naszych warunkach sukulenty te nie wiąże nasion, więc jeśli chcesz je pozyskać, należy zapylić słupek pyłkiem z innego kwiatu i poczekać na rozwój nasion.

Nasiona są brązowe, nie mają aparatu lotnego.

Najłatwiej aptenię rozmnażać poprzez pędy: wystarczy ściąć końcówki pędów i włożyć do wody. Aptenia szybko się ukorzenia.

Zastosowanie aptenii sercolistnej

Aptenia sercolistna to roślina, która idealnie sprawdzi się w doniczce podwieszonej, a także w koszach i skrzynkach balkonowych. Dlatego jest świetnym wyborem dla tych, którzy poszukują oryginalnego gatunku na swój balkon. Aptenia wygląda bardzo dekoracyjnie w wiszących pojemnikach i amplach.

Uprawa może być także w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu, lub jako jednoroczna roślina na skalniak. Pięknie prezentuje się w donicach z innymi roślinami na słonecznych parapetach lub balkonach domowych.

Jej dodatkową zaletą jest duża tolerancja na błędy w uprawie, co sprawia, że niedoświadczeni ogrodnicy bez problemu sobie z nią poradzą.

U nas pełni rolę ozdobną, ale warto wiedzieć, że te rośliny w Afryce stosuje się jako środek przeciwzapalny czy przynoszący ulgę w bólu stawów. Jest też symbolem miłości!

Aptenię sercolistną można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, na giełdach albo zamówić przez internet.

Scroll to Top