Nawierzchnia na plac zabaw

Nawierzchnia na plac zabaw jest jednym z najważniejszych elementów, który powinien znajdować się na każdym placu zabaw. Jest to powierzchnia, po której dzieci będą chodzić, biegać, skakać i bawić się. Dlatego istotne jest, aby była bezpieczna i odpowiednia do celów rekreacyjnych. Bezpieczna nawierzchnia na place zabaw to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom podczas zabawy. W ostatnim czasie wiele miejsc, takich jak przedszkola czy boiska sportowe, decyduje się na zastosowanie bezpiecznych nawierzchni wylewanych, takich jak maty przerostowe.

Nawierzchnię pod place zabaw od wielu lat wykonywane są z gumowego granulatu. Z płyt gumowych lub nawierzchni wylewanej możemy tworzyć bezpieczne, kolorowe, czyste i trwałe strefy rekreacji, dostępne dla wszystkich użytkowników.

Postęp w tej dziedzinie rozszerzył się diametralnie, czego efektem są obecne nowoczesne urządzenia przeznaczone do zabawy dla najmłodszych. Tak więc dzisiejsze bezpieczne place zabaw nie mogą równać się z tymi, powstałymi kilkanaście lat temu.

Szczególnie ważne miejsca, to te przeznaczone dla dzieci. Produkty znajdują zastosowanie na: place zabaw, parki rozrywki, małpie gaje. Jednak bezpieczne nawierzchnie sprawdzają się nie tylko jako mata na plac zabaw, spełniają także swoją rolę na siłowniach zewnętrznych, obiektach sportowych, takich jak tory do biegania, na terenie plenerowych ścieżek edukacyjnych czy miejskich stref relaksu.

Szeroki wybór kolorów, jaki ma gumowa nawierzchnia na placach zabaw pozwala na estetyczne dopasowanie tych elementów, jak i tworzenie ciekawych oraz kolorowych miejsc dla dzieci. Dla bezpieczeństwa nie ma kompromisów Miękka nawierzchnia na place zabaw jest ważnym elementem.

Najważniejsze kryteria przy wyborze nawierzchni na plac zabaw

Bezpieczne nawierzchnie w projekcie placu zabaw jednym z najważniejszych elementów jest nawierzchnia bezpieczna pod urządzeniami zabawowymi.

Bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze nawierzchni na plac zabaw jest bezpieczeństwo dzieci.

Nawierzchnia powinna być antypoślizgowa, aby zapobiegać upadkom i wypadkom. Powinna też być miękka, aby zmniejszyć ryzyko urazów przy upadku. W zależności od wysokości upadku, można zastosować różne rodzaje nawierzchni bezpiecznej, takie jak użycie granulatu EPDM czy mata przerostowa. Dlatego dobór grubości bezpiecznej nawierzchni FLEXI-STEP odbywa się na podstawie analizy wysokości swobodnego upadku. Jest ona przypisana do każdej zabawki na placu zabaw. Wysokość swobodnego upadku jest podawana przez producentów wyposażenia placów zabaw.

Przede wszystkim odpowiednie nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki i chronią maluchów przed urazami.

Trwałość

Kolejnym ważnym kryterium jest trwałość nawierzchni. Powinna być odporna na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, mróz czy słońce. Dzięki temu będzie dłużej wyglądać estetycznie i będzie bezpieczniejsza dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na to, że nawierzchnie wylewane są odporne na długie lata i nie wymagają tak częstego odnawiania jak inne rodzaje nawierzchni.

Łatwość w utrzymaniu

Ponadto, nawierzchnia na plac zabaw powinna być łatwa w utrzymaniu. Powinna być łatwa do oczyszczenia i konserwacji, aby zawsze była czysta i bezpieczna dla dzieci.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania są niższe, kiedy wybieramy bezpieczne nawierzchnie na place zabaw w formie gumowych płyt, płaszczyzny gumowej wylewanej lub trawy sztucznej. Jednak rodzaje te wymagają znacznie większej inwestycji na początku.

Podsumowanie

Bezpieczna nawierzchnia gumowa na plac zabaw gwarantuje komfort użytkowania i dobrą amortyzację. Warto dodać, że w części gumowe możemy wyposażyć nie tylko place zabaw, ale również obiekty komercyjne i tereny zielone. Szeroki wybór kolorów, jaki ma gumowa nawierzchnia na placach zabaw pozwala na estetyczne dopasowanie w zależności od rodzaj nawierzchni bezpiecznej.

Ze względu na to, że dzieciaki uwielbiają szukać granic swoich umiejętności, związane zawsze jest ryzyko upadku, a wysokość upadku może być zróżnicowana. Najlepiej sprawdzić najpierw krytyczną wysokość upadku. Dobór grubości bezpiecznej podłoże FLEXI-STEP odbywa się na podstawie analizy wysokości swobodnego upadku. Jest ona przypisana do każdej zabawki na placu zabaw. Wysokość swobodnego upadku jest podawana przez producentów wyposażenia placów zabaw.

Dobry dobór konstrukcji placu zabaw oraz bezpieczna nawierzchnia pod urządzeniami mogą zminimalizować ryzyko większych obrażeń.

Zazwyczaj produkty są dostarczane na budowę w formie prefabrykatów i są gotowe do natychmiastowego montażu. Montaż jest łatwy.

Scroll to Top