Oczyszczanie wody w oczku wodnym jest konieczne, aby utrzymać czystość wody i zapewnić dobre warunki dla ryb. Woda w oczkach wodnych jest często zanieczyszczona przez rozwój glonów, osadów dennych oraz szkodliwe związki chemiczne. W celu oczyszczenia wody w oczku wodnym, istnieje kilka metod, które można zastosować.
Metody zwalczania glonów w oczku wodnym:
Wypompowywanie części wody z oczka wodnego
Jedną z metod jest wypompowywanie części wody z oczka wodnego. Ta tania metoda pozwala na usunięcie części osadów dennych oraz nitkowatych glonów, jednak nie jest skuteczna w przypadku wzrostu glonów zielona woda.
Najczęściej spotykamy się właśnie z glonami nitkowatymi tworzącymi jednolitą matę unoszącą się na powierzchni wody. Zanim jednak glony pojawią się na powierzchni, najpierw rozwijają się na dnie zbiornika. Dopiero produkowany w procesie fotosyntezy tlen zbiera się pod nimi, wypychając je ku powierzchni wody, gdzie tworzą zwartą pływającą powłokę.
Stosowanie preparatów chemicznych do usuwania glonów
Inną metodą jest stosowanie preparatów chemicznych do usuwania glonów. Jednak te środki chemiczne mogą być szkodliwe dla ryb oraz roślin wodnych, dlatego należy je stosować ostrożnie.
Stosowanie roślin naczyniowych
Kolejną metodą jest stosowanie roślin naczyniowych. Rośliny te przyczyniają się do oczyszczania wody poprzez absorpcję szkodliwych związków chemicznych oraz ograniczają rozwój glonów. Warto pamiętać, że ilość roślin naczyniowych powinna być odpowiednia do objętości wody w oczku wodnym.
Zastosowanie filtrów biologicznych
Kolejną metodą jest stosowanie filtrów biologicznych. Filtry te pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń oraz na rozwój pożytecznych bakterii, które przyczyniają się do oczyszczania wody.
Przy mało wydajnej filtracji szybkie usunięcie zakwitu nie jest możliwe bez wymiany 100% wody i oczyszczeniu mechanicznym dna stawu czy oczka wodnego z zalegających na jego dnie zanieczyszczeń.
Oczko wodne i preparaty biologiczne
Ostatnią metodą jest stosowanie preparatów biologicznych. Preparaty te pozwalają na usunięcie nieprzyjemnego zapachu oraz warstwy osadu z dna oczka wodnego. Warto wypróbować je, i przekonać się, że utrzymanie czystej wody w oczku jeszcze nigdy nie było takie proste i ekologiczne bez konieczności wypompowywania wody!
Odkurzacze do oczek wodnych
Odkurzacze do oczek wodnych gwarantują bardzo wygodne i szybkie oczyszczenie dna z osadu bez konieczności wypompowywania wody. A dzięki długim końcówkom ssącym zamontowanym na teleskopowym uchwycie całą pracę można wykonać z brzegu zbiornika.
To prosty i skuteczny sposób, który pozwoli bardzo szybko oczyścić oczko wodne.
Odczyn wody
Jednym z ważniejszych czynników wpływających na czystość wody jest jej odczyn. Jeśli odczyn wody jest zbyt wysoki, możemy go w prosty sposób obniżyć, umieszczając w zbiorniku, na dno oczka wodnego ażurowe worki wypełnione kwaśnym torfem o pH w granicach 3,2-4,5. Kwasy humusowe zawarte w torfie zakwaszą wodę i pozwolą w ten sposób wyeliminować glony (hamuje wzrost glonów i redukuję gromadzące się osady). Worki powinny pozostawać na dnie od 2 do 4 tygodni. To dość tania metoda oczyszczania wody.
Podsumowanie
Należy pamiętać, że oczyścić wodę w stawie z rybami to nie łatwa praca. Wiadomo, nowo założone oczko wodne często nie ma ani glonów, ani pożytecznych bakterii, które konkurują z algami o składniki pokarmowe, a wtedy po pewnym czasie glony zaczną się bardzo szybko rozwijać. Zielona woda w stawie to sygnał, że rozwija się za dużo glonów.
Podobnie rzecz się ma, jeśli regularnie czyścimy staw, opróżniając go całkowicie z wody i ponownie napełniając wodą z wodociągu.
Jeżeli oczko wodne, które posiadacie jest bardzo zanieczyszczone, nie poddawajcie się i nie rezygnujcie z niego. Wymaga sporo pracy, ale czyste i zadbane oczko wodne jest wspaniałą ozdobą ogrodu.
Glony szczególnie kłopotliwe są w małych i płytkich stawach i oczkach wodnych, gdzie woda łatwo się nagrzewa (podwyższona temperatura wody, brak przepływu wody, w zbiornikach zamkniętych lub niewystarczająca filtracja) to glony mają świetne warunki wzrostu. Problemów z nimi nie ma zwykle w dużych zbiornikach, w których posadzone są różne rośliny wodne .